Dolar tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı

Dolar tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı

Bankalararası piyasada dün başlayan yükselişini devam ettiren dolar/TL, 2,5274 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Güne dünkü yüzde 0,70'lik yükselişin ardından yatay başlayan dolar/TL, sabah açıklanan dış ticaret açığının beklentilerden iyi gelmesinin ardından 2,4958'e kadar geriledikten sonra tekrar yükselişe geçerek 2,5274 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Dün ve bugün ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesiyle küresel piyasalarda dolar talebi artarken, dolar/TL de iki günde yaklaşık yüzde 2 yükseldi.

ABD'de dün dayanıklı mal siparişleri beklentilerin üzerinde yüzde 2,8 yükselirken, bugün açıklanan 4. çeyrek GSYH da yüzde 2 olan beklentilerin üzerinde yüzde 2,2 arttı.

Merkez Bankası harekete geçti

Analistler, beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlarının yaptığı faiz artırım sürecine ilişkin açıklamaların iyimser beklentileri sınırlamasıyla piyasa faizlerinin ve dolar talebinin yükseldiğini ifade ediyor.

Dolar/TL'deki yükselişin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada döviz satım ihalelerinin günlük olarak belirleneceği ve gerekli görüldüğü günlerde artırılabileceği belirtildi. TCMB bugünkü ihaleyi de genelde olduğu gibi 40 milyon dolar yerine 60 milyon dolar olarak açtı.

Dolar/TL, en yüksek 2,5274'ü gördükten sonra şu dakikalarda 2,5180 seviyesinden işlem görürken, avro/TL ise avro/dolar paritesindeki düşüşün etkisi ile 2,8180 seviyelerinde dengelendi. Avro/dolar paritesi açıklanan ABD verilerinin ardından 1,1178 ile son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, dolar/TL'nin 2.5320 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, olası düşüşlerde ise 2,50 ve 2,48 seviyelerinin destek konumuna gelebileceğini kaydediyor.

Gelecek hafta yurtiçinde enflasyon verileri, yurtdışında ise ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin takip edileceğini ifade eden analistler, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin seyrinin de yön üzerinde belirleyici olacağını dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası lütfetti

Başbakanlık'tan istifa iddialarına yanıt

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS