Çalışanlarına 27 milyon dolar dağıttı!

Çalışanlarına 27 milyon dolar dağıttı!

Çalışanlarına 27 milyon dolar dağıttı!

Hürriyet Gazetesi'nden Ayşe Arman'a konuşan Yemek Sepeti'nin CEO'su Nevzat Aydın, 2001 yılında kurduğu şirketin satışından payına düşen paranın 27 milyon dolarını çalışanlarına dağıttığını açıkladı.

2001 yılında kurduğu ve Türkiye'nin ilk garaj şirketlerinden biri olan Yemek Sepeti'ni Delivery Hero'ya 589 milyon dolara (1 milyar 596 milyon TL) satan CEO Nevzat Aydın, bu satış ile Türkiye tarihinin en büyük internet satın alımına imza atmıştı.

Yemek Sepeti satıldı

Aydın, satış sonrası Hürriyet'ten Ayşe Arman'a konuştu.

Arman'ın "Bu paranın hepsi benim olsaydı' dediğiniz olmadı mı?" şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:

"- Hayır. Tam tersi, kazandığımız paranın 27 milyon dolarını, 114 çalışanımızla paylaştık.

- Ciddi misiniz?

Süper patron! 6 bin 400 çalışanını tatile götürdü

- Hem de çok. Kötü örnek olduk başka patronlara. Bizden nefret edecekler. Ama durum bu. Hiçbir sözümüz, yükümlülüğümüz olmamasına rağmen, şirketin bu satıştan elde ettiği paranın 27 milyon dolarını çalışanlarla paylaşıyoruz.

- Alan şirket mi veriyor bu parayı? Siz, kendi kazandığınızı mı paylaşıyorsunuz?

- Kendi kazandığımızı dağıtıyoruz. Vergisi ödenmiş bir şekilde. Bu, Türkiye'de bir ilk bu arada.

- Neden böyle bir şey yapıyorsunuz?

- Çünkü ortada bir başarı varsa, bunu hep beraber gerçekleştirdik.

- Peki 'Arkadaşlar sizlere, 27 milyon doları prim olarak paylaştıracağız!' dediğinizde naptı insanlar, nasıl tepki gösterdiler?

- Ağlayanlar, mektup yazanlar, çığlık atanlar... Duygulu şeyler yaşandı tabii. Çünkü insanların hayatını etkiliyorsunuz. İnsanlar ev alabiliyor, araba alabiliyor. Öbür türlü 3-5 bin lirayla ya da 7.000 lira maaşla, hayat boyu yapamayacakları birtakım şeyleri, bu kadar yüksek rakamlarla bir anda gerçekleştirebiliyor. İyi bir şey. Keşke daha fazla verebilsek."