Taşa Fısıldayan Öyküler - Kobane

Taşa Fısıldayan Öyküler - Kobane

Ece Temelkuran ve Pelin Batu gibi birçok ünlü ismin yer aldığı “Taşa Fısıldayan Öyküler: KOBANÊ” isimli öykü kitabı NotaBene Yayınları tarafından yayımlandı.

Öykücü-yazar Tekgül Arı’nın derlediği öyküler, Kobane’de IŞİD saldırısıyla yaşamını yitirenlere adandı. Kitabın arka kapağında şu ifadeler yer alıyor: 

“Zamansız bir düştü belki de biz yazarların kurduğu, yine de bu düşle barışı yakalamak için elimizde sadece kalemimiz vardı. Onu kullanmalıydık, ırkçılığa karşı insanca, kardeşçe ve barış içinde bir arada yaşamak için… Almanyalı, Avusturyalı, İrlandalı, Suriyeli, Japonyalı, Kürdistanlı ve Türkiyeli 38 yazarımızla birlikte barışın peşine düştük öykülerimizle…  Neden mi Kobanê ? Algılara yerleştirilmiş zayıf kadın kimliğini Kobanêli kadınlar sildiği için. Savaşta kadın direnişiyle ön saflarda yer alarak, dünya tarihine bir destan yazdırdığı için… Yetmez mi? Öyleyse, kadınlar ve çocuklar aşkına gelsin barış…”

Kitapta yer alan yazarlar:
Ece Temelkuran, Aydın Çubukçu, Pelin Batu, Yıldız Çakar, Fırat Öztürk, Pelin Buzluk, Gabriel Binder, Barbara-Marie Mundt, Tekgül Arı, Ayşe Akaltun, Handan Gökçek, Süreyya Köle, Arzu Demir, İbrahim Genç, Dilawer Zeraq, Loqman Asîhy, Imre Török,Yasemin Yazıcı, Şenay Eroğlu Aksoy, Ayten Kaya Görgün, Helîm Yûsiv, Şeyhmus Diken, Hande Baba, Levent Uğur, Leyla İpek, Atalay Girgin, Aysel Sağır, Gönül Kıvılcım, Aysun Kara, Peter Prange, Billy O'Callaghan, Yavuz Ekinci, Hans Zengeler, Hasibe Ayten, Nevzat Süer Sezgin, Kiyoshi Nakagawa, Qubad Jalizade, Müge İplikçi.

Taşa Fısıldayan Öyküler: Kobane / Kolektif / NotaBene Yayınları/ 210 s.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS