Böbrek taşı olanlar ramazanda dikkatli olmalı

Böbrek taşı olanlar ramazanda dikkatli olmalı

Uzman Doktor Okan Gökhan, böbrek taşı olanların ramazan ayında beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak birtakım uyarılarda bulundu.

Biosan Sorumlu Hekimi Dr. Okan Gökhan, böbreklerinde taş riski olan hastalar için beslenmenin öneminde değinerek, "Beslenmede yapılan yanlışlar nedeniyle taş sorunu sıklıkla tekrarlar. Özellikle ülkemizde bol miktarda tüketilen çay, tuzlu yiyecekler, hayvansal kaynaklı proteinin günlük beslenmede önemli yer tutması ve özellikle yetersiz sıvı tüketilmesi taş oluşumunu kolaylaştıran önemli faktörlerdir” dedi.


Gökhan, ramazan aylarında böbreklerinde taşı olan hastaların oruç tutma konusunda doktora danışmalarını, oruç tutanların ise günlük sıvı alınımına dikkat etmelerini ve sıcak günlerde ter ile sıvı kaybından olabildiğince kaçınmalarını öneriyor.


Maydanozun sapı, kirazın çöpü her zaman fayda sağlamaz


Uzman Doktor Okan Gökhan, halk arasında böbrek taşları eritmek veya düşürmek amacıyla yenilmesi ve içilmesi önerilen bazı maddelerin çoğunlukla çözüm olmadığını belirtti.


Maydanoz, mısır püskülü, avokado yaprağı, kiraz çöpü, gilaburu gibi bitkisel bazı ilaçların idrar söktürücü özelliği olduğunu ancak bunları kullanmadan önce böbrekteki taşların kendiliğinden düşebilecek boyutta olduğundan emin olmak gerektiğini, düşmeyecek taşlar için bu tür bitkisel ilaçların böbreklere zarar verebileceğini söyledi.


Biranın idrar söktürücü özelliğinin diğer alkollü içeceklerden fazla olmadığını, alkolün taş düşürecek ilaç olarak kullanımının önerilmediğini belirten Dr. Okan Gökhan; yoğurt suyu, soda veya balık taşlarını ilaç olarak kullanmanın kanıtlanmış bilimsel değeri olmadığını ekledi.


Siyah çay tüketimine dikkat edilmeli


"Türkiye’de en sık rastlanan taş tipleri kalsiyum oksalat taşlarıdır. Bu nedenle böbrek taşı hastalarının beslenmesinde alınan oksalat miktarı büyük önem taşır. Siyah çay oksalattan zengindir, o nedenle dikkatli tüketilmelidir" diyen Gökhan; çay dışında kahvenin, tuzun, oksalattan zengin sebzelerin, hayvansal kaynaklı proteinin fazla suyun ise yetersiz tüketilmesinin riski artıran faktörler olduğuna dikkat çekti.
 


Günde 2.5 - 3 lt sıvı tüketilmeli


Böbrek hastalarında su tüketimi büyük önem taşıdığını ve özellikle tekrarlayan taşlarda veya her iki böbreği birden tutan çoklu taşlarda genellikle yeterli miktarda su tüketilmediği görüldüğünü belirten Gökhan, "Günlük sıvı tüketiminin günde en az 2 litre idrar çıkaracak miktarda (kış aylarında 2-2,5 litre, yaz aylarında 2,5-3 litre) olması arzu edilir. Alınan sıvının en az yarısının su olmasını ve sıvı alımının gün içine dengeli olarak dağıtılmasını önerilir. Böylelikle idrar yoğunluğunun artması önlenerek taş oluşum riski azaltılabilir" dedi.


Gökhan ayrıca "Vücudumuzdaki temel kalsiyum deposu kemiklerimizdir. Kemiklerimizin sağlığı açısından kalsiyumun diyetten tamamen çıkarılması önerilmez. Günde 500 gr kadar süt ve eşdeğerini çekinmeden tüketebiliriz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS