İstanbul'da ilk iftar Sultanahmet Meydanı'nda

İstanbul'da ilk iftar Sultanahmet Meydanı'nda

Sultanahmet Meydanı, ramazan ayının ilk iftarında binlerce kişiyi ağırladı.

Fatih Belediyesi'nin organizasyonuyla meydanın tamamında kurulan iftar sofralarında 10 binden fazla kişi, ramazan ayının ilk orucunu açtı.


Erdoğan iftarda konuştu


Selimiye Kışlası'ndan getirilen ve Alman Çeşmesi ile Sultanahmet tramvay durağı arasına kurulan topun fitili, iftar vaktinde ateşlendi.


Taksim'de iftar gerilimi


Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, vatandaşlara hitap ederek, hayırlı ramazanlar diledi.


İftarda vatandaşlara iftariyelik, çorba, köfte ve pudingden oluşan menü ikram edildi.


Şişli'de farklı dinlerin temsilcileri iftarda buluştu


Bu arada Şişli Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırında farklı dinlerin temsilcileri bir araya geldi.


Ramazan boyunca her akşam iki bin kişinin orucunu açacağı çadırdaki ilk iftar programı, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Şişli Müftüsü Ahmet Tüccar iftar duası etti. Duanın ardından Ermeni, Rum, Musevi, Süryani Ortodoks, Süryani Katolik cemaatleri ve Şişli Müftülüğü temsilcileri birlikte iftar yemeği yedi.


İftardan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, ramazanın ilk gününde farklı din mensuplarının temsilcileriyle iftarda beraber olduklarını belirterek, "Dostlarımız ve
arkadaşlarımızla beraber iftar açtık. Ramazan ayına 'hoş geldin' derken, tutulan oruçların, edilen duaların ve bütün ibadetlerin kabul görmesini dilerim" dedi.


Şişli'deki iftar çadırı


Bir günde iki bin kişinin iftarını yapabileceği çadır, aynı zamanda yüzlerce kişinin orucunu açmak için kumanyaların dağıtılacağı bir merkez olarak hizmet verecek. Ayrıca Şişli Belediyesi, her akşam ilçenin ekonomik düzeyi düşük mahallelerine ve okul yurtlarına kumanya ve erzak yardımında bulunacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS