Özel çocuklar için spor merkezi

Özel çocuklar için spor merkezi

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan ruhsatlı Türkiye’nin ilk özel çocuklar spor ve aktivite kulübü PG Sports, İstanbul Dragos’ta açıldı.

Down sendromlu ve otistik çocuklara yönelik ilk spor merkezi olan PG Sports, İstanbul Dragos'ta faaliyete başladı.


Gelişim uzmanı Şenay Yılmaz, otizmli ve down sendromlu çocukların spor ile çok ciddi mesafeler aldıklarını hatta ilaçlarından bile zaman için de kurtulabileceklerini söylüyor. Ayrıca amaçlarının öncelikle ailelere sporun özel çocukların gelişimi üzerindeki olumlu etkisini gösterebilmek ve bu bilinci oluşturmak olduğunu ekliyor.


PGSports'da "play attention" denen özel alet sayesinde çocukların ilgi ve dikkatleri ölçülüp her birine ona göre program çıkartılıyor. Bazı çocuklar 1 aylık spor çalışması ile 6 aylık gelişim gösterebiliyor.


Ayrıca; yine İngiltere’den sonra ilk kez Türkiye’de PG Sports’ta yer alan, iletişim ve öğrenmeyi pekiştiren özel bir duyusal çalışma alanı olan "Magic Room" adlı oda, kişinin tüm duyularını aynı anda uyararak beynin tüm alanını aktif halde kullanılmasını sağlıyor. Bu sihirli odada, bireyin daha önce tecrübe etmediği ortamlar yaratılıyor. Böylece, birey kendi öğrenme ortamını hazırlama imkanına sahip oluyor. Kişiye özel olarak hazırlanan Magic Room, bu etkileşim sayesinde kişinin genel öğrenme hızını arttırıyor.


Magic Room uygulaması ile 50 dakikalık bir seansta; görme, ses, koku, tat, dokunma, denge duyularına yönelik çalışma aynı anda yapılabiliyor. Böylece, çocuğun dikkat süresi uzuyor. Bu uygulama; olaylar arası ilişkilendirme, problem çözme becerisi kazandırdığı gibi; yeni ortamlara adaptasyon problemini, anksiyeteyi ve korkuları azaltıyor. Özellikle, üstün zekalı çocukların yaratıcılık ve hayal gücünü en üst seviyede destekliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS