Potanın Perileri'ni artık Ekrem Memnun yönetecek

Potanın Perileri'ni artık Ekrem Memnun yönetecek

Potanın Perileri'ni artık Ekrem Memnun yönetecek

A Milli Kadın Basketbol Takımı'nda Ceyhun Yıldızoğlu'nun yerine başantrenörlük görevine Galatasaray Odebank'ı çalıştıran Ekrem Memnun'un getirildiği, milli takım menajerliğini ise Arzu Özyiğit'in üstleneceği açıklandı.

Kadın milli takımındaki görev değişikleri, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay, TBF Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, başantrenör Ekrem Memnun ve menajer Arzu Özyiğit'in katılımıyla Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında duyuruldu.

Milli takımda Ekrem Memnun'un yardımcılıklarını, Aziz Akkaya, Özlem Köroğlu ve Mehmet Kabaran'ın yapacakları belirtildi.

Avrupa futbolunun gezgin teknik direktörleri

TBF Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay, A Milli Kadın Takımı'nda yeni bir dönemin başladığını belirterek, "Ekrem Memnun, bana göre Avrupa'nın en iyi antrenörlerinden biri. Takımımız, Ceyhun Yıldızoğlu döneminde önemli başarılara imza attı. Ekrem Memnun'la da yenilerini yaşayacağımıza inanıyorum. Arzu Özyiğit de yine aynı şekilde uzun yıllar milli takım kaptanlığı yapmış, üst düzey basketbol oynamış bir kardeşimiz. Yeni dönemde milli takımın son yıllardaki başarılarını tekrarlayacağını düşünüyorum. Yeni ekibimize başarılar diliyorum" diye konuştu.

Erdenay, Ceyhun Yıldızoğlu'nun milli takımı bırakmasıyla ilgili olarak ise "Ceyhun Yıldızoğlu ile uzun yıllar birlikteliğimiz oldu. Sonrasında ayrılma isteği de kendisinden geldi. Kariyerine kulüp takımlarında devam etmek istediğini söyledi. Biz de bu isteğini göz önüne alıp, Ekrem Memnun'la devam etme yoluna gittik" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya Serie A puan durumu

TBF Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, A Milli Kadın Takımı'nın özellikle son 5 yılda Avrupa'da ve dünyada ses getiren başarılar kazandığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Takım sporlarında ilk kez olimpiyatlara katılan bu kadroydu. Dünya Şampiyonası'nda alınan dördüncülük sonrası Ceyhun Yıldızoğlu hocamız ayrılmak istedi. Biz de çıtayı daha yukarı taşıyabileceğini düşündüğümüz Ekrem Memnun'da karar kıldık. Galatasaray Kulübü'ne birlikte çalışma fırsatı verdikleri için teşekkür ediyoruz. Ülkemizin en kariyerli koçlarından, geride kalan sezon FIBA Kadınlar Avrupa Ligi şampiyonluğunu ülkemize getiren Ekrem Memnun, A Milli Kadın Takımı'nın başantrenörü oldu. Milli takımlarımızda uzun yıllar görev yapan, herkesin gönlüde taht kurmuş Arzu Özyiğit de takım menajeri olarak göreve getirildi. Kendileriyle 2+2 yıllık sözleşme yapıldı. Türk basketboluna hayırlı olmasını temenni ediyorum."

İtalya Serie A puan durumu

- Memnun: "Zor bir görevimiz olduğunu biliyorum"

A Milli Kadın Takımı Başantrenörü olarak göreve başlayan Ekrem Memnun, hayatında yeni bir dönemin başladığını dile getirdi.

Kariyerinde ilk defa milli takımlarda görev alacağının altını çizen Memnun, şöyle konuştu:

"Bu konuda çok tecrübesizim ama milli takım antrenörlüğüne layık görülmek büyük gurur. Zor bir görevimiz olduğunu biliyorum. Çok başarılı olmuş bir milli takımımız var. Kazanılan bu başarılar birkaç sene önce söylense 'rüya görüyorsunuz' denecek seviyede. Görevimiz daha iyisini yapabilmek, başarıların sürdürülebilir olduğunu kanıtlamak, yeni oyuncular kazandırmak. Bu hedef doğrultusunda ciddi çalışmalar yapmak için geldik" şeklinde görüş belirtti.

Milli takımın yaş ortalamasının yüksekliği ve üst seviye genç oyuncu yetişmediği yönündeki eleştirilerin aktarılması üzerine Memnun, şöyle devam etti:

Futbolcular ve metresleri

"Bu eleştiriler mevcut. Çok fazla yeni oyuncu görünmüyor şu anda. Teknik ekipteki Aziz Akkaya, genç ve ümit takım seviyesinin tamamına hakim. Burada bulunmasının en önemli sebeplerinde biri bu. O takımlardan gelecek, A takıma fayda verebilecek isimleri birlikte yavaş yavaş takıma katmayı planlıyoruz. Takımın yaş ortalaması yüksek ama çok büyük görevler başarmış bir ekip. Kolay bir şey yok. Düşüşte olduğumuza katılmıyoruz. Hedefimiz net. 2016 Olimpiyat Oyunları'na katılabilmek için Avrupa Şampiyonası'nda gerekli mücadeleyi verebilecek bir ekip var elimizde. İkinci hedef ise orada mutlaka madalya alabilmek. Takımın yaşlı olması hem dezavantaj hem de avantaj. Çünkü tecrübeli de bir takım. Kadroya kimleri katabileceğimizi göreceğiz."

A Milli Kadın Takımı Menajerliği görevine getirilen Arzu Özyiğit ise 2005 yılında Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nın ardından takım kaptanı olarak bıraktığı milli takıma, aradan geçen 10 yılın ardından bu kez bir başka Avrupa Şampiyonası öncesi menajer olarak döndüğünü aktardı.

Bu göreve layık görülmekten duyduğu gururu dile getiren Özyiğit, "Çok büyük başarılar elde edildi. Bizim için zor bir dönem ama her zaman hedefleri büyük insanlarız. İlk hedefimiz Avrupa Şampiyonası'ndan altın madalya ile dönmek. Bunu çok istiyoruz. Ekrem Memnun, benim daha önce de çalıştığım bir antrenör arkadaşım. Kendisinde çok şey öğrendim. O zamanlardan itibaren bu göreve getirilmesini yürekten istiyordum. Birlikte çalışmak nasip oldu" şeklinde konuştu.

Cüneyt Özdemir 5N1K'da ''Kedicikleri'' konuk etti!