Atletizm Milli Takımı belli oldu

Atletizm Milli Takımı belli oldu

Çin'de, 22-30 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 15. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 12 sporcuyla mücadele edecek.

Federasyondan yapılan açıklamaya göre, başkent Pekin'deki şampiyonaya katılacak milliler hazırlıklarını tamamladı. 


Kafilede, antrenörler Deniz Pekyılmaz, Artun Talay, Ramazan Kutlu, Aytaç Özbakır ve Carol Santa'nın yanı sıra şu sporcular yer alıyor:


Kadınlar çekiç atma: Kıvılcım Kaya Salman


Kadınlar 3000 metre engelli: Özlem Kaya ve Tuğba Güvenç  


Kadınlar maraton: Sultan Haydar 


Elvan Abeylegesse'den savunma istendi


Kadınlar 400 metre engelli: Yasmani Copello Escobar  


Erkekler çekiç atma: Eşref Apak  


Erkekler 3000 metre engelli: Halil Akkaş


Erkekler 100 ve 200 metre: Ramil Guliyev


Erkekler 100 metre: Jak Ali Harvey 


Erkekler maraton: Bekir Karayel 


Erkekler 1500 metre: İlham Tanui Özbilen


Erkekler 10 bin metre: Ali Kaya


Doping eleştirisi


Dünyaca ünlü Büyük Britanyalı bisikletçi Chris Froome, doping testlerine gereken bütçeyi ayırmadığı gerekçesiyle Uluslararası Atletizm Federasyonunu (IAAF) eleştirdi.


İngiliz basınına konuşan Froome, atletizmde doping kontrolüne gereken önemin verilmediğini savunarak, "Gördüğüm kadarıyla, atletizmde doping kontrolleri, bisiklet yarışlarındaki seviyede değil" dedi.


Kariyerinde iki kez Fransa Bisiklet Turu'ndan zaferle ayrılan Froome, atletizmde doping kontrollerine yeterince bütçe ayrılmadığını belirterek, "Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) doping testlerine yılda yaklaşık 6 milyon sterlin harcıyor ve bu miktarın büyük bir kısmını yarışlara katılan takımlardan sağlıyor. Atletizmde ise testlere ayrılan yıllık bütçe, bunun sadece dörtte biri. Dopingin sonlanması için çok daha fazla yatırım yapılması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.


Bisiklet yarışlarında kontrollerin eskiye oranla çok daha sıkılaştığını anlatan 30 yaşındaki sporcu, "Sporun gerçekten çok kirli olduğu 10-15 yıl öncesine oranla bisiklette bazı şeyler ciddi şekilde değişti. UCI, bisikletçileri 24 saat takip edebileceği teknolojik testlerle kontrol ediyor. Sistemin çok iyi işlediğini rahatlıkla söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.


Geçen ay düzenlenen Fransa Bisiklet Turu'nu şampiyon tamamlayan Froome'un, doping yaptığı iddiasıyla yarış sırasında antrenman verileri dijital ortamda çalınmıştı. UCI ise yapılan kontrollerde doping maddesi kullanan bisikletçiye rastlanmadığını açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS