İstanbul koştu: 36. Vodafone İstanbul Maratonu

İstanbul koştu: 36. Vodafone İstanbul Maratonu

Türkiye'de düzenlenen en önemli spor organizasyonlarından olan 36. Vodafone İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Faslı atlet Hafid Chani, kadınlarda Etiyopyalı Amane Gobena birinci oldu.

36. Vodafone İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Faslı atlet Hafid Chani birinci oldu.


Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Faslı atlet Hafid Chani, 2.11.53'lük derecesiyle ilk sırayı elde etti. Maratonda ilk kez Faslı bir sporcu birinciliğe ulaştı.


Yarışta, Etiyopyalı Gebo Burka 2.12.23 ile ikinciliği, Kenyalı Michael Kiprop ise 2.12.39'lik derecesiyle üçüncülüğü elde etti.


Hafid Chani, yarış sonrası yaptığı açıklamada, maratonu ilk sırada bitirdiği için mutlu olduğunu söyledi. İkinci olan Burka, son bölümde ayağında sıkıntı yaşadığını ve zorlandığını ifade ederken, üçüncü Kiprop ise sonuçtan
mutluluk duyduğunu ve İstanbul'da ilk kez yarıştığını kaydetti.


Kadınlarda Gobena birinci


36. Vodafone İstanbul Maratonu'nda kadınlarda Etiyopyalı atlet Amane Gobena birinci oldu.


Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Etiyopyalı Gobena, 2.28.46'lık derecesiyle ilk sırayı elde etti.


Yarışta, Etiyopyalı Salomie Getnet, 2.30.36 ile ikinci, UkraynalıOlena Burkovska 2.31.30'luk derecesiyle üçüncü geldi.Türk sporculardan Elvan Abeylegesse 2.32.15 ile beşinci, Ümmü Kirazise 2.32.52'lik derecesiyle altıncı sırada bitiş noktasına ulaştı.36. Vodafone İstanbul Maratonu'nun ödül töreni yapıldı.


Yarışların sona erdiği Sultanahmet Meydanı'nda yapılan törende maraton ile tekerlekli sandalye kategorilerinde erkekler ve kadınlarda dereceye girenlere ödülleri verildi.


Sporculara ödüllerini İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği AŞ (Spor AŞ) Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfedarasyonu Başkanı Ali Düşmez verdi.


Maratonda ilk sırada yer alan sporcular 50'şer bin dolar, ikinciler 25'er bin dolar, üçüncüler de 15'er bin dolar para ödülü kazandı.


Koşuda Türk sporcular arasında ilk sırada yer alan atletler 20'şer bin dolar, ikinciler 10'ar bin ve üçüncüler de 5'er bin dolar aldı.


Tören, dereceye giren sporcuların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.Fiyatlarıyla dudak uçuklatan 17 lüks hediye!


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS