Şile’de kıran kırana güreşler yapıldı

Şile’de kıran kırana güreşler yapıldı

Kırkpınar’ın rövanşı olan Anadolu’nun Kırkpınar’ı, İstanbul Şile’de Şile Belediyesi’nin dev organizasyonunda 119 pehlivanın kol bağlaması ile gerçekleşti.

Kıran kırana güreşlerin yapıldığı 8’incisi düzenlenen Şile Yağlı Güreşleri’nde 33 başpehlivan, 34 başaltı pehlivanı, 22 büyük orta, 9 küçük orta büyük ve 21 küçük orta küçük pehlivan kozlarını paylaştı.


Öğlen saatlerinde başlayan güreşler birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan pehlivanların zorlu mücadeleleri nedeniyle adeta gece yarısına kadar sürdü. Ahmet Kavakçı, Fatih Atlı, İsmail Balaban, Recep Kara, Serhat Balcı ve Orhan Okulu gibi ünlü başpehlivanlar izleyenlerden büyük alkış alırken milli marşlarımızın çalındığı Mehteran ekibi de açılışta mini bir konser verdi. Futbol maçlarını aratmayan bir izleyici kitlesinin takip ettiği güreşlerde Şile Belediyesi tarafından vatandaşlara yemek ikram edilip sıcak hava nedeniyle su ve dondurma da ücretsiz dağıtıldı. Final saatleri gece geç saatlere kadar sürerken Kırkpınar’da başpehlivan olan Fatih Atlı yarı final müsabakalarında Edirne’nin rövanşında Şile er meydanında Orhan Okulu’ya yenilerek hayal kırıklığı yarattı.
Ordu’nun gururu olan Recep Kara ise finale çıkarak Orhan Okulu ile kıyasıya bir güreş yaparak izleyenlere heyecanlı dakikalar yaşattı. Kıran kırana yapılan final müsabakasında Recep Kara bir ara sakatlanınca sağlık ekipleri anında müdahale ederek ünlü güreşçinin tekrar güreşe devam etmesini sağladı. Orhan Okulu ise Recep Kara ile yaptığı çetin müsabakanın sonunda Şile’nin başpehlivanı olmaya hak kazandı. Orhan Okulu ünlü başpehlivanlar Fatih Atlı’dan Edirne’nin rövanşını aldığını ve Recep Kara gibi ünlü bir pehlivanı devirmenin mutluluğu içinde olduğunu belirtti.


Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Şile'de 8 yıldır gerçekleşen ata sporunu yaşatmak ve yarınlara ata sporunu taşımak için mücadele ettiklerini belirterek, "Şile'den Kırkpınar’a giden başpehlivanlık kategorilerine yükselen ve orada önemli dereceler almış Şile'li pehlivanlarımız bu toprağın insanı var. Bizde hem onlara sahip çıkmak hem de ata sporumuza sahip çıkmak için 8 yıldır bu organizasyonu devam ettiriyoruz" dedi. Öte yandan gece yarısına kadar süren güreşlerin finalinde madalya törenleri ve para ödülleri dereceye giren güreşçilere dağıtılırken güreş severler de doyumsuz güreşleri seyretmenin mutluluğunu yaşadı…


Vodafone Arena inşaatı doldu taştı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS