"Dört büyükler" arasında deplasman yasağına devam

"Dört büyükler" arasında deplasman yasağına devam

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Spor Toto Süper Lig'de "Dört büyükler" arasında yapılacak maçlara misafir takım seyircisinin alınmaması uygulamasının kulüplerin isteği üzerine yeni sezonda da devam edeceğini söyledi.

Vali Şahin, Cağaloğlu'ndaki valilik binasında kendisini ziyaret eden Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu.


Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok'un de yer aldığı görüşmede futbolda yeni sezonda alınacak tedbirlerle ilgili görüş alış verişinde bulunduklarını anlattı.


İstanbul Valisi Şahin, 2015-2016 futbol sezonun hayırlı olmasını dileyerek, şunları kaydetti:


"İnşallah sportmence geçen çok güzel maçların izlendiği, zevkli maçların yapıldığı ve iyi olanın kazandığı bir sezonu hep birlikte izleriz. Bugün sayın federasyon başkanımız, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanımız ve Emniyet Müdürümüzün dahil olduğu bir toplantı yaptık. Amacımız sezon öncesi alınan son tedbirleri tekrar istişare etmek, yapılan işlerin tekrar üzerinden geçmek ve bundan sonra yapılması gerekenler varsa da onları tespit etmek oldu. Çok verimli bir toplantı yaptık. İnşallah önümüzdeki sezon çok daha güzel bir sezon olarak geçecektir. Temenni ve gayretlerimiz buna yöneliktir. Bütün tedbirlerimiz de bu amaçla alınmıştır."


TFF Başkanı Yıldırım Demirören de toplantıda yeni sezonun güvenliği konusunda bilgi paylaşımında bulunduklarını belirterek, "Bugünkü güvenliğin geçmişten daha iyi olduğunu kendilerinden duyunca biz de çok rahat ettik. Sezon içinde verecekleri destekten dolayı tekrar kendilerine teşekkür ediyorum. Yeni sezonun herkese hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.


Göksel Gümüşdağ ise verimli bir toplantı yaptıklarını anlatarak, "Futbolda son yıllarda huzurdan uzağız ama son bir yılda artık arzu ettiğimiz heyecanı, dinamizmi, taraftar grubu ve huzuru bulduk. Dolayasıyla bu huzurun yeni sezonda devamı noktasında çok verimli bir toplantı oldu" değerlendirmesinde bulundu.


Selami Altınok da emniyet olarak yeni sezonun güvenlikli ve iyi bir şekilde geçmesi için gerekli bütün tedbirleri aldıklarını dile getirdi.


 - "Dört büyükler" arasındaki deplasman yasağına devam


 İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Dört büyükler" olarak adlandırılan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor arasındaki maçlara deplasman takım taraftarlarının alınmaması uygulamasına kulüplerin istediği üzerine yeni sezonda da devam edileceğini kaydetti.


Konuyla ilgili İl Spor Güvenlik Kurulu'nun toplandığını belirten Şahin, "Özellikle sezon öncesi toplantıları daha bir hassasiyetle yapıyoruz. O toplantıda bütün kulüplerimizin katılımı, katkı ve teklifleriyle birlikte bu yılda yine Dört büyüklerin' maçlarında deplasmana seyirci götürülmesi istenmedi. Geçen yılki uygulamayı devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.


Yıldırım Demirören ise bu kararın kulüplere ait olduğunu federasyon olarak buna saygı duyduklarını söyledi.


 - Mehmet Topal'ın aracına isabet eden kurşun


 Vali Vasip Şahin, Fenerbahçeli futbolcu Mehmet Topal'ın aracına isabet eden kurşunla ilgili soruyu da yanıtladı.


Şahin, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün yaptığı incelemede araca isabet eden kurşunun serbest düşüşe geçen, "yorgun tabir edilen mermi çekirdeği" olduğunu anlatarak, şunları söyledi:


"Merminin düşüş istikameti, verdiği zarar, aracın özellikleri, camı... Dolayısıyla bütün bu bulgular bir araya getirilerek yapılan tamamen teknik bir incelemenin sonucudur. Bilimseldir bu. Böyle bir sonuca ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan incelemeye göre araç camının kurşun geçirmez bir özelliği yok. Biz idare olarak güvenlik noktasında baktığımızda çok küçük de olsa başka zamanda bu tür olayların gerçekleşebilme ihtimalini önlemek adına her türlü tedbiri almak durumundayız. Kazara ya da kasti yapılan hareketin tekrarlanmaması konusunda arkadaşlarımız gereken hassasiyete sahipler. Konunun üzerine de o hassasiyetle gidilmiştir. Bu doğrultuda da bahsedilen rapor açıklanmıştır."


Yıldırım Demirören de benzer olayların yaşanmamasını dileyerek, "Sonuçta milli takımımızın, güzide bir kulübümüzün oyuncusuna havadan da gelse bir kurşun gelmiştir. Bu her şekilde futbolumuza ve oyuncumuza yapılan bir harekettir. Ben federasyon başkanı olarak bu şekilde değerlendirmek zorundayım. Ama Sayın Valimizin başkanlığında, Sayın Emniyet Müdürümüz zaten olayları inceliyor. Muhakkak failleri yakalanacaktır. Allah kimseye bunu vermesin. Nisanayında Fenerbahçe’ye yapılan saldırının neticesini tam alamadık. İnşallah bir an evvel bunun failleri bulunur" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS