Lig TV sadece DigiTürk'te olmayacak

Lig TV sadece DigiTürk'te olmayacak

Rekabet Kurulu, Süper Lig yayın hakları için devrim gibi bir karara imza attı.

TFF ile yayıncı kuruluş arasında  ihale yapılmadan anlaşmayı 2 yıl daha uzatmalarını rekabet kurumu da onayladı ancak bir şart getirdi.

Rekabet Kurumu'nun web sitesinde yayınlanan kararlara göre yayıncı kuruluş  2015-16 ve 2016-17 sezonları için Süper Lig'i rakip platformlara da (D-Smart, Teledünya, Tivibu ve Turkcell TV.)  alt lisanslama yöntemi ile verme şartı konuldu. 

Buna göre; yayıncı kuruluş Rekabet Kurumu'nun onaylayacağı bir tarife ile tüm düğer platformlara artık Süper Lig'i vermek zorunda.

Artık Süper Lig her paralı platformdan gösterilebilecek. Eğer yayıncı kuruluş  bunu yapmassa Rekabet Kurumu 2 yıllık uzatmayı iptal edeceği gibi ana sözleşme üzerinden ceza verebilecek veya ihale açılması için TFF'ye şart koşacak.

Digitürk'ten açıklama

Spor Toto Süper Lig'in yayıncı kuruluşu Digitürk, Rekabet Kurumu'nun Digitürk'e 2015-16 ve 2016-17 sezonları için Süper Lig'i rakip platformlara da alt lisanslama yöntemi ile verme şartı koymasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Digitürk tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Rekabet Kurulu'nun Süper Lig yayın haklarının uzatılmasıyla ilgili gerekçeli kararında, uygun ticari şartlar teklif edildiği takdirde yayının diğer platformlarla paylaşılacağı belirtilmektedir. Bu karar Digiturk'ün tam da arzuladığı bir yöntemi tarif etmektedir. Bu nedenledir ki geçtiğimiz yıllarda kısmi alt lisanslama sürekli yapılagelmiş ancak yayın haklarının bütününün alt lisanslaması konusunda ne yazık ki hiçbir yayın platformu eşit ve hakkaniyetli bir ticari teklifi sunamamıştır.

Süper Lig yayınlarından oluşan sorumluluk ve yüksek maliyeti diğer yayın platformları ile paylaşmayı her zaman arzu ettik. Ancak, spekülatif amaçlarla yapılan yaklaşımları kabul etmemiz mümkün görünmemektedir. 2017 yılı Haziran ayına kadar devam edecek yayın sözleşmemizin son iki yılı için alt lisanslama söz konusu olmasına rağmen ciddi tekliflere bu sezonun kalan maçları ve önümüzdeki sezon için de açık olduğumuzu bu vesileyle kamuoyuna ve yayın platformlarına duyurmak isteriz. 13 yıldır Süper Lig maçlarını istikrarlı ve tutarlı şekilde yayınlamakta olan Digiturk önümüzdeki yıllarda da Türk futboluna hizmet vermeye devam edecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS