"Shakhtar'a ceza gelmez"

"Shakhtar'a ceza gelmez"

Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turundaki rakibi Shakhtar Donetsk'in, Brezilyalı futbolcusu Fred'in doping maddesi kullandığının tespit edilmesi durumunda, UEFA kuralları gereği organizasyonlardan diskalifiye edilemeyeceğini söyledi.

Güner, Brezilya gazetesi Folha de S. Paulo'nun, 11 Haziran-4 Temmuz tarihlerinde oynanan Copa America'da, vücuttan sıvı atımını hızlandıran ve doping maddesinin tespitini zorlaştıran "diüretik" kullandığını öne sürdüğü Shakhtar Donetskli futbolcu Fred ve takımına gelebilecek muhtemel bir


"A numunesi pozitif çıkan bir sporcuya, bazı maddelerde tedbir konabilir. Bazılarında ise tercihi tedbir uygulanabilir. Yani B numunesi sonuçlanmadan önce oynayıp oynamama tercihi sporcuya bırakılır. Bu olayda da tercih sporcuya bırakılmış olabilir. Sporcunun dopingli olduğuna karar verilirse cezası tedbir tarihinden itibaren başlar."


Shakhtar Donetsk Teknik Direktörü Mircea Lucescu, maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında, Fenerbahçe karşısında görev verdiği Fred'in durumuna ilişkin "Komplike bir şey yok. Fred'in oynamaması tavsiyesinde de bulunmuşlardı. Bu, gayri resmi bir tavsiyeydi. Bu bir testti. Onunla ilgili resmi bir karar mevcut. Muhtemelen doktorun sorumlu tutulması gerekiyor. 13 kilometre koşan bir futbolcunun herhangi bir ilaca ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Umarım ikinci testi geçecektir" yorumunu yapmıştı.


Fenerbahçe Kulübü ise UEFA'ya bugün konuyla ilgili resmi başvuruda bulunacağını açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS