Şike davasında şimdi ne olacak?

Şike davasında şimdi ne olacak?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eski Disiplin Kurulu Üyesi ve spor hukukçusu Avukat Remzi Kazmaz, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "Futbolda Şike" davası kapsamında aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 6 kişinin yeniden yargılanması kararının 2014-2015 sezonunda Fenerbahçe Kulübü'ne Avrupa kupalarının kapısını açmayacağını söyledi.

Kazmaz, Bodrum'da düzenlediği basın toplantısında, yeniden yargılanma kararının Fenerbahçe taraftarını ve kulüp yöneticilerini umutlandırdığını ifade etti.


Mahkeme tarafından verilen kararın UEFA'nın kararını etkilemeyeceğini öne süren Kazmaz, "Fenerbahçe bu karar doğrultusunda önümüzdeki yıl UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gideceğini düşünüyorsa bence aldanıyor. Çifte karar olmaz. UEFA bu konuyla ilgili kararını vermiştir. Fenerbahçe, iki yıl hak mahrumiyetine çarptırılmıştır" dedi.


AZİZ YILDIRIM'DAN ŞİKE DAVASI AÇIKLAMASI


Yargılamayla ilgili spor kamuoyunda ve Fenerbahçe Kulübü'nde yanlış değerlendirmelerin yapıldığını savunan Kazmaz, şunları kaydetti:


"(Fenerbahçe Avrupa Şampiyonluğu'na tekrar gidecek) gibi bir yanlış anlaşılma var. Böyle bir şey yok. Çünkü verilen karar, beraat değil, yargılanmanın yenilenmesidir. Bir beraat kararı olsa bunun sonucu UEFA'yı bağlayacak nitelikte olmasa dahi UEFA, iç hukuktaki gelişmeleri göz önüne alırdı.


Beraat kararı verilse UEFA, Fenerbahçe'nin durumunu tekrar değerlendirerek şampiyonlar liginde oynaması konusunda karar verebilirdi. Şimdi böyle bir karar veremez. Çünkü ortada yargılanmanın yenilenmesi var. Bu anlamda UEFA bekleyecek ve bu süreçte kararını değiştirmeyecektir."


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dün "Futbolda Şike" davası kapsamında hakkında verilen hüküm Yargıtay tarafından onanan aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 6 kişinin yeniden yargılanmasına oy birliğiyle, bu kişiler yönünden infaz işlemlerinin geri
bırakılmasına da oy çokluğuyla karar vermişti.


AZİZ YILDIRIM GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS