LG’nin yeni nesil 4K televizyonları başarılı olacak mı?

LG’nin yeni nesil 4K televizyonları başarılı olacak mı?

LG Electronics’in 2. çeyrek sonuçları 2015’in devamı için umut vermezken önümüzdeki hafta tüm dünyaya tanıtacağı yeni nesil akıllı televizyonları bakalım beklenen ilgiyi görecek mi?

Flat TV‘ler yeni çıktığında büyüklükleri ile hepimizin başını döndürüyordu. Farklı açılardan farklı görüntüler sunması ise o teknolojinin gelişmesindeki en önemli engel oldu ve Flat TV’ler kısa süre içinde yerini Plazma‘ya devretti.


Plazma TV‘ler ilk çıktıkları dönemde (2002 yılları) neredeyse bir araba fiyatına satılıyordu ve ürünlerin gelişimi de buna bağlı olarak oldukça yavaş ilerliyordu. 2004 yılından itibaren Plazma TV’lerin fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşandı ve kullanıcılar Plazma TV’lerin kötü taraflarını görmezden gelip evlerine bu ürünleri almaya başladılar.Plazma TV‘lerde kullanılan sıvının zaman içinde özelliğini kaybetmesi ve aşırı güç tüketimi bu televizyonların LCD TV’ler karşısında en önemli dezavantajıydı.


Daha sonra LCD TV‘ler ile tanıştık. LCD TV‘ler kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor ve Full HD  çözünürlükte oldukça iyi kontrast oranlarına ulaşabiliyordu. Çözünürlüklerin artmasıyla birlikte LCD TV’ler her anlamda Plazma’lardan daha iyi görünüyor ve en önemli sorun olan renk doygunluğu konusunda kullanıcılara o dönem için en iyiyi sunuyordu.LED TV‘lerle tanışmamız ve şu anda kullanılan LED TV‘lerin LCD TV‘lerin yerini alması ise firmalar tarafından sessizce gerçekleştirilmiş bir devrimin hikayesidir. LED TV‘ler üretim maliyetlerini düşürdü ve böylece firmalar daha agresif ürünler yaparak 2 sene önce almanın hayal olduğu 4K televizyonların evlerimize rahatlıkla girmesini sağladılar.


LG Electronics’te 18 Ağustos’ta yapacağı bir lansmanla yeni nesil televizyonlarını tanıtacak. Peki yeni ne var?


LG Electronics‘nin yeni nesil televizyonlarında çözünürlük anlamında 4K üzerinde duracağını söylemek yanlış bir tahmin olmayacaktır. Oyun konsollarının Full HD’den fazla çözünürlük sunamadığı bir dönemde ve dijital yayınlarda bile 4K içeriklerin olmadığı bir ortamda 4K televizyonların evdeki süs eşyasından ileri gidemeyeceğini düşünmekteyim. Zira evinde 4K televizyonu olup hayatı boyunca 4K içerik izlememiş insanlar tanıyoruz.Ama benim televizyonumda Upscaling özelliği var!


Bunu diyen kullanıcılara bende “Benim Oppo Find 7 telefonumda 50 megapiksel fotoğraf çekiyor” diyorum. Zira bir çözünürlüğü daha fazla çözünürlüğe “anlık olarak” upscaling etmek başparmağınız büyüklüğünde bir mobil işlemci ile gerçekten keşke mümkün olabilseydi. Kısacası LG Electronics‘nin yeni nesil 4K televizyonlarının da bu noktada rakiplerinden farklı bir özellik ortaya koyacağını düşünmüyorum.


Bağlanılabilirlik konusu!


LG Electronics‘nin yeni nesil televizyonlarında bağlanılabilirlik konusuna oldukça önem vermesi gerekiyor. Zira en büyük rakibi Samsung yeni nesil TV ve monitörlerinde kablosuz şarj özelliği sunmaya başladı bile. Yeni televizyonlarında bu ve buna benzer inovasyonları görmezsek LG’nin yeni nesil televizyonları tam bir hayal kırıklığı olabilir.Yeni nesil TV’lerin akıllı telefonların HotSpot özelliğini kullanması ve kendi içinde oluşturdukları Wi-Fi bağlantısı sayesinde içeriklere televizyondan ulaşılması ise ayrı bir beklenti. Dahili DLNA bağlantısı ile oluşturulan bu yapının artık bir üst seviyeye ulaşmasını bekliyoruz. Umarız LG Electronics bu ihtiyaçları ve beklentileri karşılayabilir.


Biri 8K Çözünürlük mü Dedi?


3840×2160 piksel çözünürlüğe 4K diyoruz. Bu şu anda standart bir kullanıcının TV tarafında ulaşabileceği en son nokta. Milyon dolar paranız da olsa bu çözünürlükten daha ileriye “son kullanıcı” seviyesinde çıkmanıza imkan yok. Bunda dolayı 8K denen çözünürlüğün bu lansmanı bırakın önümüzdeki 3 yıl içinde yapılacak lansmanlarda bile tanıtılacağı fikrinden vazgeçin.Bu çözünürlük ile ilgili halen çalışmalar var ve LG’de dahil bazı firmalar 8K TV’lerini gösterdi fakat şimdilik bunun için ne fabrikaların üretim süreçleri ne de yayın kuruluşları hazır değil. Samsung’un bu noktada geliştirdiği yeni nesil panellerin üretim maliyetlerinin oldukça düşük olduğu belirtilse de LG Electronics tarafından bu konuda nasıl bir açıklama yapılacak oldukça merak ediyoruz.


Peki Android TV olacak mı?


LG‘nin Android ekosistemine ne denli yakın olduğunu biliyoruz. Android 5.1 güncellemesini ilk sunan (ama daha sonra herhangi bir güncelleme almayan LG G4‘ten bahsediyoruz) LG’nin yeni televizyonlarından bazılarının Android işletim sistemiyle gelmesini özellikle bekliyoruz. Bu noktada LG yeni televizyonlarında halen kendi WEB OS işletim sisteminde ısrar eder ve kullanıcıya özgürlük sunmazsa eleştirilerin hedefi olacaktır.Sonuç: 


LG Electronics‘in en büyük rakibi Samsung’u geçmesi için ciddi bir inovasyona ihtiyacı var. Bu inovasyon bu lansmanda ortaya çıkar mı bunu hep birlikte ayın 18’inde göreceğiz.


Beklentiler oldukça büyük ve bu beklentilerin karşılanmaması kullanıcılarda büyük bir hayal kırıklığı yaratacaktır. Ülkemizde özellikle fiyat konusunda kullanıcıları tatmin etmeyi başaran LG‘nin donanım tarafında da kullanıcılara farklı bir alternatif sunmasını şiddetle bekliyoruz. Bu beklentilerin karşılanması tarafında fiyatında belli bir seviyede tutulması LG‘nin TV pazarında söz sahibi olmasını sağlayacaktır.


LG Electronics WEB OS konusunda kararlı adımlar atmaya çalışsa da bizim gibi donanım tutkunları LG’den Android TV konusunda bir gelişim göstermesini bekliyorlar. Umarız bu lansman da LG yeni nesil akıllı TV segmentinde Android TV tanıtır.


LG Electronics için 2015 pek iyi geçmiyor lakin 2015’in 2 çeyrek sonuçları geçtiğimiz yıla göre %7,6 oranında azaldı ve firmanın ciddi bir çıkışa ihtiyacı var. LG G4‘ün Snapdragon 808 ile gelmesinde yaşanan travma atlatılamadan 2. çeyrek sonuçlarının istenen oranda olmaması bu lansmanı oldukça önemli bir konuma getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS