"Ekmekçi'ye vereceğim" dedi, sandık görevlisi "Erdoğan"ı gösterdi

 "Ekmekçi'ye vereceğim" dedi, sandık görevlisi "Erdoğan"ı gösterdi
Cihan

Gaziantep'te oy kullanmak için üvey oğlu ile gelen 87 yaşındaki Güllü Solak, Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verecekken sandık görevlisinin yönlendirmesi ile Recep Tayyip Erdoğan'a verdi. "Oyumu Ekmekçiye verecektim, başka adaya verdirdiler" diyen Solak, duruma tepki gösterdi. Yaşlı kadının oğlu Mehmet Kara, oy pusulasını yırtarak, sandık görevlisi hakkında dava açacağını söyledi.

Gaziantep'te Güzelvadi İlkokulu'nda 2171 nolu sandıkta oy kullanmaya giden Güllü Solak, okuma yazması olmadığı için üvey oğlu ile birlikte oyununu kullanmak istedi.

Sandık görevlilerinin izin vermemesi üzerine Solak, AK Partili sandık görevlisi B.G. ile beraber oyunu kullanmaya girdi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na oyunu vermek istediğini söyleyen Solak, AK Partili sandık görevlisinin oy pusulasını katlayıp "şuraya bas" demesi ile AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan'a mührünü basmak zorunda kaldı.


Rıza Sarraf: ''Pusulada bir aday gördüm''Durum karşısında Solak'ın oğlu Mehmet Kara sinirlenerek oy pusulasını yırttı. Oyunu "ekmekçiye" verecektim diyen Solak, "Oy kullanmaya gittim, geldi buraya bas dedi, ben de bastım. Ben Ekmekciye verecektim. Benimkine verecektim. Başkasına verdiler" diye konuştu.

Güllü Solak'ın oğlu Mehmet Kara ise yaşanılan olayı şu şekilde dile getirdi:

"Sabahleyin oy kullanmaya gittik. Annem de oyunu kullanacaktı. Beraber oy kullanmak istedik ama izin vermediler. Hangisine kullanacak dediler, kendisi belirlesin dediler.

'Ekmekciye vereceğim' dedi. Diğer adayların fotoğraflarını kıvırdı, 'buraya bas' dedi. Ben de aldım yırttım. Böyle demokrasi olmaz dedim. Burada tarafsız memursun dedim. Polis memurları geldi, oyun geçersiz olduğunu söyledi. Ben dava açacağım. O memur için dava açacağım."

Öte yandan olayın duyulması üzerine sandık başkanı ile görüşmek isteyen gazetecilerin, polis ve okul müdürü tarafından okula girmesine izin verilmedi.

Ekmeleddin İhsanoğlu suç duyurusunda bulunacak

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS