12 Eylül'de kaybedilen Cemil Kırbayır'ın yakınları Meclis'teydi

12 Eylül'de kaybedilen Cemil Kırbayır'ın yakınları Meclis'teydi

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, "12 Eylül yargılamaları adı altında yürütülen süreç bir fiyaskoya dönmüş durumda. Özellikle işkencelerle ilgili takipsizlik kararları veriliyor. İşlerine gelen davaları sürdürüyorlar, bir propaganda olarak, diğerlerinin üzeri örtülüyor" dedi.

Cihaner, partisinin Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve 12 Eylül döneminde gözaltına alındıktan sonra kaybolan Cemil Kırbayır'ın yakınlarıyla TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, faili meçhul cinayetlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Cihaner, toplantıda kürsüye Cemil Kırbayır ile bir süre önce vefat eden annesi Berfo Kırbayır'ın fotoğraflarını koydu.


Cemil Kırbayır'ın faili meçhul bir cinayete kurban gittiğini ve aradan geçen zamana karşın dava açılmadığını, sorumluların cezalandırılamadığını ifade eden Cihaner, "12 Eylül yargılamaları adı altında yürütülen süreç bir fiyaskoya dönmüş durumda. Özellikle işkencelerle ilgili takipsizlik kararları veriliyor. İşlerine gelen davaları sürdürüyorlar, bir propaganda olarak, diğerlerinin üzeri örtülüyor" diye konuştu.


Yaklaşık 2 ay önce eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a bir mektup yazarak, Cemil Kırbayır ile ilgili MİT'in elindeki bilgi ve belgeleri yargı mercileri ile paylaşmaya çağırdıklarını ancak bir cevap alamadıklarını anlatan Cihaner, "Darbelerle işkencelerle mücadele ettiğini iddia eden iktidar, o döneme ilişkin belgeleri kamuoyuyla, yargıyla paylaşmadı" değerlendirmesinde bulundu.


Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo Kırbayır'ın hayatının sonuna kadar olayın takipçisi olduğunu ve faili meçhul cinayetlerle mücadelenin sembolü haline geldiğini de belirten Cihaner, herkesin bu davanın etkin bir şekilde yürütülmesi için elinden geleni yapması gerektiğine işaret etti.


"Berfo Ana'nın kemiklerinin sızlamaması için naaşın bulunması gerekiyor"


Ardahan Milletvekili Öğüt de "Berfo ananın kemiklerinin sızlamaması için Cemil Kırbayır'ın naaşının mutlaka bulunması gerekiyor. Berfo ana nezdinde bütün anaların yüreğinin sızısının dinmesi gerekiyor. Berfo ananın mezarında rahat uyuması için davanın takipçisi olacağız" dedi.


Kırbayır'ın avukatı Cengiz Daşdemir ise dosyayı ele alan savcıların olayın işkence ile adam öldürme olduğunu kabul ettiklerinin ve 2 yıl önce dava açılma aşamasına gelindiğini ancak bir türlü açılmadığını anlattı. Daşdemir, "Ben bu davanın neden bu kadar sürüncemede kaldığını anlamış değilim. Dava açılması için her gittiğimizde yeni gerekçeler önümüze sunuluyor" diye konuştu.


İlhan Cihaner olaya ilişkin dosyadaki bir belgenin Kırbayır'a işkence edenlere ödül verildiğini ortaya koyduğunu ileri sürerek, "Ödül komitesinin başındaki ismi gördüğünüzde bu davanın neden sürüncemede kaldığını anlayacaksınız" ifadesini kullandı.


"Açıklanan 10 madde, çözüm başlığı oluşturacak şeyler değil"


Bir soru üzerine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bir televizyon programında açıkladığı Çözüm Sürecine ilişkin 10 maddeyle ilgili soruyu da yanıtlayan Cihaner, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Açıklanan 10 madde bu tarz bir sorunun çözümü için müzakere başlığı ya da çözüm başlığı oluşturacak şeyler değil. Demokrasi sorunu olan herhangi bir ülkede olabilecek, tartışılabilecek konu başlıkları. Gündem ve ilerleme yaratabilecek bir konu başlığı değil. Baştan beri bu pazarlıkçı çözüm anlayışına, insan hak ve özgürlüklerinin pazarlık konusu edilerek yürütülmek istenen bu sürece dair kaygıları aslında bir çeşit ispatlayan 10 madde olarak görüyorum. Somut, sonuç alıcı, konunun kaynağına inen konu başlıkları beklerdik. Hiç öyle bir şey yok."


ABD'nin F-35 uçağının sırlarını İran'a veren casus yakalandı


Kılıçdaroğlu: 'Cumhurbaşkanı her şeye maydanoz oluyor'


İç Güvenlik Paketi'nin Emniyet'i düzenleyen 6 maddesi kabul edildi


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS