23 Nisan töreninde Berkin Elvan protestosu: 4 çocuk gözaltında

23 Nisan töreninde Berkin Elvan protestosu: 4 çocuk gözaltında

İstanbul'da Eyüp Feshane'de gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde "Berkin Elvan Ölümsüzdür" pankartı açan ve slogan atan 4 çocuk yaka paça gözaltına alındı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, öğrencilere ödül vermek için sahneye çıktığı sırada slogan atıp pankart açan biri kız 2 çocuk, polis tarafından gözaltına alındı. Yaka paça götürülen 2 çocuk, Feshane'de kapalı alana alındı. Polis kapıları kapatarak gazetecilerin görüntü almasını engelledi.Polis DHA kameramanına saldırdı

Tören devam ederken 1 çocuk daha slogan atmaya başladı. 3'üncü çocuk da uzaklaştırılırken olayı görüntülemeye çalışan DHA kameramanı Ünsal Çakin bir sivil polisin saldırısına uğradı.  Çocuğu götürmeye çalışan polislerden biri yere düştü. Yere düşmesinin ardından ayağa kalkan polis olayı görüntüleyen Çakin'in boğazını sıktı. Eyüp İlçe Emniyet Müdürü olaya müdahale ederek kameramana saldıran polisi uzaklaştırdı. Gazetecilerin durumu bildirdiği Vali Mutlu ise olayla ilgileneceğini ifade etti.

Bu arada liseli olduğu öğrenilen 3 çocuğun ardından alandaki bir çocuğun daha gözaltına alındığı öğrenildi.

Samsun'da da protesto

Samsun'da yapılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları sırasında elindeki dövizle tören alanına giren 45 yaşındaki Salim B. güvenlik güçlerinin anında müdahalesi sonrasında tören alanında çıkartılıp gözaltına alındı. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Samsun'da da coşku ile kutlandı.

İlk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin tarafından Atatürk Anıtı'na konulan çelenkle başlayan kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Ana sınıfı öğrencilerinin dans gösterileri sırasında Salim B., üzerinde "Hırsızlık, soysuzluk, yolsuzluk deyince aklınıza kim geliyor? Ben ağzımı bile açmadım. Siz hemen nereden anladınız" yazılı dövizle tören alanına girdi. Durumu fark eden güvenlik güçleri, göstericiyi protokolün önüne gelmeden yakalayıp yaka paça tören alanından çıkararak onu gözaltına aldı.

Kutlama programı kapsamında sahneye çıkan halk dansları ekibi, izleyenlere keyifli dakikalar geçirtti. Kutlamalara büyük ilgi gösteren aileler, törende görev alan çocuklarına fotoğraf ve görüntü çekebilmek için birbirleri ile yarıştı. Emrullah Efendi Orta Okulu Ritim Grubu tarafından yapılan gösteri izleyicilerden büyük alkış aldı. Tören kapanışında Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Komutanlığı Bando Takımı sahneye çıktı. Tören alanına gelen öğrencileri aralarına alarak konser veren askeri bando, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS