7 yaşındaki Mustafa yardım bekliyor

7 yaşındaki Mustafa yardım bekliyor

Tekirdağ’ın Malkara İlçesi’nde, Hüseyin-Arzu Kolcular çiftinin iki çocuğundan 7 yaşındaki Mustafa’ya kalp yetmezliği teşhis konuldu. Kısa sürede kalbine pil takılmazsa oğlunun hayatını kaybedeceğini ifade eden baba Kolcular, "Kalp pili takılmazsa doktor çocuğumun öleceğini söylüyor.

Tekirdağ, Malkara’da taşeron işçi olarak asgari ücretli çalışan 32 yaşındaki Hüseyin ve ev kadını olan 29 yaşındaki Arzu Kolcular çiftinin iki çocuğundan biri olan 7 yaşındaki Mustafa’ya geçen mayıs ayında bayılması üzerine götürdükleri Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Tekirdağ Devlet Hastanesi’nin yönlendirmesiyle Özel İstanbul Medipol Mega Hastanesi’ne giden küçük Mustafa’ya burada da damar fazlalığı, ritim bozukluğu ve damarda kasılma teşhisi konuldu. Ayrıca hastane, Mustafa Kolcular için "Hastaya hayatı tehdit edici bayılmaları olduğundan dolayı 'Implantable Loop Recorder' takılması gerekmektedir. Bu aletin satış fiyatı 5 bin 670 lira olup toplam işlem için gereken tutar 6 bin liradır" raporu hazırladı.


Mustafa’nın yaşaması için gerekli olan kalp pili (İmplantable Loop Recorder) SGK Sağlık Uygulama tebliğinde karşılanmayan cihazlar arasında yer alıyor. Tebliğin 18’inci maddesinde yer alan açıklamaya göre, "(18) Viskosüplemantasyon ürünleri (SUT ve eki listelerde belirtilenler hariç), Inflow kateter, Implantable Loop Recorder, Pelvik Taban Kas Çalıştırıcı cihazların bedelleri kurumca karşılanmaz" deniliyor.


Aile bu cihazın karşılanmadığını duyunca hayalkırıklığına uğradı. Asgari ücretle geçinmeye çalışan Kolcular çifti yetkililere sesleniyor ve Mustafa'nın yaşaması için yardım istiyor. 


'Ateş Böceği Yalçın' hayatını kaybetti


Dünyanın Erdoğan'a bakışı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS