Ağrı'da öldürülen çocuklar için savcılık harekete geçti

Ağrı'da öldürülen çocuklar için savcılık harekete geçti

Ağrı Diyadin Savcılığı, İlçe Jandarma Komutanlığı’na yönelik saldırının ardından çıkan çatışmada fırın işçisi oldukları belirtilen 15 ve 16 yaşlarında iki çocuğun "yargısız infaz"la öldürüldükleri iddiasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Milliyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre Diyadin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Emrah Aydemir’in babası Mehmet Hanifi Aydemir savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde günlük 15 TL karşılığında fırında çalışan oğlunu çatışma çıktığında telefonla arayarak dikkatli olmasını istediğini söyledi.


HSYK’nın son yaz kararnamesi ile Mersin’den Diyadin’e atadığı Cumhuriyet Savcısı Burak Dumanlıdağ, cesetlerin olay yeri incelemesinden önce, kendisi gitmeden otopsi için Erzurum’a gönderildiğini belirtti. Dumanlıdağ, “Olay yeri incelemesi yaptım. Ben gittiğimde cesetler orada değildi. Daha ifade alımına geçmedim. Çünkü olayla ilgili Emniyet tutanakları henüz gelmedi” dedi.


Diyadin Belediye Başkanı: 'Öldürülenler PKK’lı değil, fırın işçisi'


Olayın odunluğun kapı girişinde gerçekleştiğini söyleyen Dumanlıdağ, “Soruşturmanın başındayız. Henüz ne delil ne tutanaklar var. Tanıkları dinleyeceğiz, tutanakları inceleyeceğiz” diye konuştu. Dumanlıdağ, “Siz görmeden cesetlerin gönderilmesi uygulama açısından doğru mu” sorusuna ise “Elbette, savcının cesetleri görmesine gerek yok” yanıtını verdi.


Ağrı Baro Başkanı Ali Artuk, Aydemir’in avukatı Adnan Arslan olayın infaz olduğu iddiasında ısrarcı olurken Ağrı Valiliği bu iddiayı reddetti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS