Ambarlı'daki "afet yıkımlarında" rant iddiası

Ambarlı'daki "afet yıkımlarında" rant iddiası

Avcılar'da Afet Risk Alanı ilan edilerek yıkımına başlanan ev sahipleri, hiçbir bedel ödenmeden evlerinin yıkıldığını söyleyerek, bölgede inşası süren alt yapı projelerine dikkat çekti. Yıkılan evlerin hemen yanıbaşındaki yüksek gerilim hattı ile geçtiğimiz günlerde inşa edileceği açıklanan Ambarlı Limanı'na işaret eden mahalle sakinleri, bölgenin ranta açılmak istendiğini iddia etti.

Bakanlar Kurulu'nun 2005'te Afet Risk Alanı ilan edilen İstanbul Avcılar'ın Ambarlı Mahallesi'nde, iki binanın daha yıkılmasına başlandı, 2 binanın da su ve elektriği kesildi. Kendilerine hiçbir bedel ödenmeden tapulu, iskanlı, ruhsatlı evlerini yıkım için terk etmelerinin istendiğini belirten mahalle sakinleri, aynı yerdeki Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'ye (TEİAŞ) ait 380 bin voltluk "Ambarlı-Yenibosna Yüksek Gerilim Yer Altı Kablo Projesi" hat döşenme çalışmalarının tezat oluşturduğunu ileri sürdü. Mahalle sakinleri, bölgenin ranta açılmak istendiğini iddia etti.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Bakanlar Kurulu'nun 2005 yılında Afet Risk Alanı ilan ettiği Ambarlı Mahallesi'ndeki Bayırlı, Badem ve Bahçe Sokak'ta geçen Aralık ayında 47 binadan 13'ünü yıktı. Geçen hafta diğer konutların da yıkılması için harekete geçildi, çevik kuvvet ve zabıta gözetiminde 4 binanın su, elektrik ve bazılarının doğalgazı kesildi. Bazıları Suriyeli kiracılar olan iki binada yaşayanlar zorla çıkarıldı.


Avcılar'da yıkım gerginliği


Bir yanda yıkım, yanında hat döşeme


Boşaltılan ve yıkımına başlanan Ağma Apartmanı'nın hemen yanında görevlilerin kanal kazılarak yüksek gerilim hattı döşediği görüldü. Çalışmaların Ambarlı'daki doğalgaz çevrim santralinde üretilen elektriğin Yenibosna'daki trafoya taşınması amacıyla olduğu öğrenildi. Afet Risk Alanı ilan edilen bölgedeki bu inşa faaliyetleri ise evleri yıkılmak istenen ailelerin tepkisine neden oldu.


Karayalçın: “AKP’li belediyeler 100 bin İstanbulluyu sürgün etti'


"Kanalizasyon sisteminde deformasyon var"


Avcılar Afetzedeleri Koruma Derneği Başkanı Cemal Kaya, 1987'den bu yana imarlı, iskanlı bağımsız kat mülkiyeti olan, depremde hasarsızlık raporu bulunan konutlarında oturduklarını, kendilerinden hiçbir hak ödenmeden evlerini terk etmelerinin istendiğini söyledi. Emekli mühendis Kaya, evinin de yıkılmak istendiğini belirterek şöyle dedi:"1999 depreminde oturduğumuz bölgede kanalizasyon sisteminde deformasyon olduğu raporlarla sabit. Şimdiye kadar bölgemizde 3 rapor düzenlendi. İlk raporda 1 binanın yıkılması, 18'inin boşaltılması, 38 binanın izlenmesi gerektiği belirtildi. İkinci raporda binaların durumları tespit edilirken, 'Mevcudun korunması' yeni yapılaşmaya izin verilmemesi istendi. İzlenmesi gereken binalar da daha sonra 'Afete Maruz Bölge' kapsamına alındı. Depremden kaç yıl geçti, binalarımızın statik veya beton yapısında en ufak bir oynama olmadı. 10 sene hukuki mücadele verdik. Aynı durumdaki 2 daire için bile ayrı kararlar verildi."


İstanbul'da değerlenen arazi fiyatları dolu dizgin yükselişte


"Gecekondu değil, tapulu, imar iskanlı"


Boşaltılması için elektrik ve suyu kesilen binalara "Evime dokunma. Afet varsa önlemini al", "Barınma hakkımız engellenenez", "Diren Ambarlı" pankart ve Türk bayrakları asıldı. Ev sahiplerinden Zehra Gümüş, 10 yılda maddi ve manevi açıdan yıkıldıklarını, gecekondu değil, tapulu, imarlı, iskanlı evlerinden hiçbir bedel ödenmeden çıkarılmak istendiklerini söyledi. Gümüş, "Tapu, kat irtifakı, bulunduğumuz yerin zemin etüdü var. 8 gündür elektrik, suyumuzu kestiler, evden çıkmaya zorluyorlar. Bütün kapıları yüzümüze kapattılar. Kentsel dönüşüm istedik, kabul etmediler. ‘Destek verelim iyileştirme yapın' dedik, iyileştirme yok dediler" diye yakındı.Serap Luş da, çürük olduğu düşünülen boşalttıkları bina kolonlarının iki günden bu yana yıkılamadığını, depremde oynayan kanalizasyon hattındaki künklerin değiştirilmemesinin sorun yarattığını savundu. Luş, "Katkı payı alıyorlar yol yapmıyorlar. Kanuna göre, afet bölgesinde 5 yıl gözetim süresi vardır sonra normale döner. Uygulamıyorlar. İSKİ'nin ihmali var. Binalarımız 10 yıldır tek milim oynamamış. Hiçbir evde, hasar, çatlak yok. Yine de heyelan, afet bölgesi diyorlar" dedi.


İstanbul trafiğini rahatlatacak proje: Ambarlı'ya özel liman


"Devlet, afet bölgesine bu yatırımları yapar mı?"


Ev sahiplerinden Kemal Aydın, Afete Maruz Bölge olarak nitelendirilen, hemen yanında binaların yıktırıldığı bölgeye 380 bin voltluk yüksek gerilim enerji hattının döşendiğine işaret etti. Aydın, bu yetmemiş gibi hazırlanan proje ile hemen yakındaki Ambarlı Limanı'ndan günde 2-3 bin TIR'ın Ro-Ro seferleri ile taşınacağını belirterek, "Devlet afet bölgesine bu yatırımları yapar mı? 30 yıllık birikimimizle satın aldığımız daireyi elimizden alıyorlar. Hiçbir hak talep edemeden 'Nereye gidersen git' diyorlar" diye konuştu.


Eşi Mahiyye Aydın da, hemen sol taraflarında Türkiye Elektrik Kurumu'nun üretim bölümü velojmanları, sağda 2 bin öğrencili okul, 6 metre ötedeki yolun karşı tarafında yeni bina için afet tehlikesi olmamasına rağmen, oturdukları evlerin yıkılmak istendiğini söyledi. Aydın, şöyle dedi:


"Yatalak, 88 yaşındaki hastamız Sabahat Aksöz, görevlilerce kesilen elektrik ve suyun bulunmadığı evde yaşamak zorunda bırakıldı. 10 yılda bu acılara dayanamayan 5 kişi kanserden öldü. Tapularınıza güvenmeyin. Burada önlem alınabilir. Fore kazıklar pahalı diye yapılmıyormuş. Biz demek bu kazıklardan daha değersizmişiz."


Yeşim Ağma da, yıkımına başlanan binada yargı süreci henüz bitmeyen evlerinin bulunduğunu, tek sorunun evlerinin hemen deniz kenarında olması ve bölge için rant hesaplarının yapılması olduğunu düşündüklerini anlatırken, haklarını aramayı sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS