Bakan Yıldız: "Gitmiyoruz, buradayız"

Bakan Yıldız: "Gitmiyoruz, buradayız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Kurtarma faaliyetimiz bittikten sonra buradan çekip gitmeyeceğiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanığımız buradaki kardeşlerimizin vatandaşlarımızın yanında olacağız" dedi.

Bakan Yıldız, Soma'daki arama ve kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından basın toplantısı düzenledi.

Yıldız, Soma'da hiç temenni edilmeyen olay yaşandığını, herkesi hüzne boğduğunu, Türkiye'nin kalbinin Soma'da attığı bir kazanın yaşadığını belirtti.

Kazanın herkesi çok üzdüğünü, derinden sarstığını, yoğun duygular yaşardığını ifade eden Yıldız, "301 kardeşimizi, işçimizi kaybettik. Hükümetimiz olarak daha ilk başında, hadise olduğu anda buraya intikal ederek bir koordinasyon merkezi kurduk, bütün bakanlıklarımızın ilgili kurumlarıyla beraber bir hale geldik kesintisiz 24 saat çalışıldı. Çünkü canlarımız orada yatıyor idi. Ne kadar erkenden kurtarabilirsek o kadar daha iyi olacağına karar vermiştik ve zamanın aleyhimize işleyeceğini biliyor idik. Buradan hayata tutunan ve kurtardığımız işçi kardeşlerimize, 'Allah onlara sağlık versin' diyoruz. Bütün çoluk çocuğuyla hep beraber olmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

"Bin 300 personel görev yaptı..."

Geniş bir koordinasyon yapıldığını, ambulansından itfaiyesine, iş makinelerine varıncaya kadar geniş makine ekipmanı kurulduğunu, helikopterinden uçağına varıncaya kadar devletin bütün sektörleriyle olay yerinde yer aldığını bildiren Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Güvenlik hariç bin 300 personelimiz görev yaptı. Dışarıdan bir çok ziyaretçimiz yüreğiyle beraber geldi. Birlik ve beraberliğin çok iyi bir örneğini sunmuş oldular. Çok zor şartlarda bu kadar hızlı çalışıydı, kurtarma ekipleriyle yoğun bir çaba sarf edildi. Kimse emeğini esirgemedi. Koordinasyonun bundan sonra da devam edeceğini söylemem lazım. Kurtarma faaliyetleri bittikten sonra bizler buradan çekilip gitmiyoruz. Psikososyal destek ile birlikte aile ve Sosyal politikalar bakanlığından sağlık bakanlığına varıncaya kadar buradaki kardeşlerimizin yanında yer alacağız."

"Yapanı küçültür"

Yıldız, Soma'da facianın meydana geldiği madende Suriyeli işçilerin çalıştırıldığına dair iddialar konusunda, "Şu acının içerisinde bu kadar ağır iftiraların yapılması ancak bunu yapanı küçültür" dedi.

Bakan Yıldız, "Eğer Suriyeli çocuklarla alakalı hassasiyeti olanlar varsa gitsinler Esed'e, öldürdüğü binlerce Suriyeli çocukla ilgili karşı çıksınlar. Orada yapamadıklarını gelip de bu ocaktan almaya kalkmasınlar. Bu maden ocağını da kötü emellerine alet etmesinler" dedi.

Yıldız, arama kurtarma çalışmalarının ardından faaliyetlerini soruşturmalar, maden ocağında üretim yapılıp yapılmaması konularına yoğunlaştıracaklarını bildirdi.

Bakanı Yıldız, Soma'daki maden faciasının gerçek nedeninin teknik, idari ve birçok açıdan değerlendirileceğini, madencilik dünyasının burada çıkaracağı çok ders olacağını söyledi.

Yıldız, Türkiye'de son 3 yıl içerisinde mevzuatlara uymadığı için 114 maden ocağının kapatıldığını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS