"Barış Bloku"ndan kitlesel basın açıklaması

"Barış Bloku"ndan kitlesel basın açıklaması

İstanbul Valiliği'nin "Büyük Barış Yürüyüşü"nü yasaklaması nedeniyle "Barış Bloku"nun Aksaray Meydanı'nda yaptığı kitlesel basın açıklaması olaysız son buldu.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve  HDP'li milletvekillerinin de hazır bulunduğu etkinliğe yaklaşık 2 bin kişi katıldı.


Grup adına basın açıklamasını okuyan Nuray Sancar, Türkiye'nin savaş macerasına sürüklenmek istendiğini iddia etti.


Sancar, "Barış Bloku olarak savaşlarda kazanan taraf olmadığı gerçeğinden hareketle tüm toplumu, halklarımızı ve yurttaşlarımızı barışa sahip çıkarak ülkenin geleceğini karartmaya çalışanlara karşı ses çıkarmaya, barış mücadelesine bugün her zamankinden daha fazla sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi.


Sancar'ın okuduğu metne, TMMOB, DİSK, Türk Tabibleri Birliği ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu, HDP'nin de aralarında bulunduğu bazı siyasi partiler ile CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Eren Erdem, Hüsnü Bozkurt, İlhan Cihaner, Mehmet Tüm, Muharrem Erkek, Musa Çam, Niyazi Nefi Kara, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Okan Gaytancıoğlu, Onursal Adıgüzel, Orhan Sarıbal, Oğuz Kaan Salıcı, Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba, Zeynel Emre ile Zeynep Altıok'un imza koyduğu bildirildi.Figen Yüksekdağ'ın açıklaması


Açıklamanın ardından grup dağılırken, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, basın mensuplarının sorularını cevapladı.


Barış için yürümenin yasak olduğunu ileri süren Yüksekdağ, "DAEŞ ile mücadele" adı altında halka karşı adeta savaş başlatıldığını iddia etti. Son bir haftada çoğunluğu HDP'li 600 kişinin gözaltına alındığını anlatan Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Geçici hükümet, kalan son demokrasi kırıntılarını da heba etmiş ve harcamış durumda. Basın örgütleri tehdit ediliyor. Muhalefet kendi kurumlarında herhangi bir şekilde çalışmalarını yürütemiyorlar. Bütün özgürlük alanları, söz söyleme alanları bu koşullarda aynı zamanda partimiz hedef gösteriliyor. Partimiz çetelerin hedefi haline getiriliyor. Geride bıraktığımız bu 1 haftalık süre içinde siyasi iktidar, hükümet, oluşturulan bu gerilimi durmak yerine Halkların Demokratik Partisi hedef tahtasına oturtuluyor."


Yüksekdağ, partilerinin milletvekilleri ve eş genel başkanları ile parti üyelerinin hedef tahtası haline getirildiğini savunarak, iktidarın Türkiye'yi çok karanlık bir eşiğe getirdiğini öne sürdü.


Toplumun bu gidişata izin vermemesi gerektiğini söyleyen Yüksekdağ, hükümetin hakkı olmamasına rağmen Türkiye'yi istemediği bir erken seçime götürdüğünü iddia etti.


Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açan gruptakiler, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce "Barış" yazılı dövizler taşıdı. Açıklamanın ardından, slogan atmayı sürdüren bir grup, polisin uyarısının ardından dağıldı.


Açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı.


Bu arada ara sokaklardan Saraçahane'ye yürümek isteyen 200 kişilik bir grup etkinliği düzenliyen görevliler, hem de polis tarafından ikna edildi, yürüyüşünü sonlandırdı ve dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS