Berkin Elvan toprağa verildi

Berkin Elvan toprağa verildi

Gezi olayları sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle komaya giren ve 269 gün sonunda yaşamını yitiren Berkin Elvan son yolculuğuna uğurlandı. Elvan için ilk tören onbinlerce kişinin katılımıyla Okmeydanı Cemevi'nde düzenlendi. Berkin Elvan için daha sonra vurulduğu noktada ikinci bir anma töreni gerçekleştirildi. Berkin, kalabalık bir kitle eşliğinde Feriköy Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

17.30

17.00 Berkin Elvan'ın cenazesi Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verildi. Berkin Elvan'ın cenazesi Okmeydanı Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından onbirlerce kişinin katılımıyla yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüşün ardından Feriköy Mezarlığı'na getirildi.

Mezarlığa getirilen Elvan'ın naaşı burada cenaze aracından alınarak omuzlarda taşındı. Elvan'ın cenazesi toprağa verildiği sırada annesi Gülsüm Elvan'ın ağıtları yükseldi.

Gözyaşlarını tutamayan Gülsüm Elvan için mezarlıkta bulunan yüzlerce vatandaş, "Anne ağlama evlatların burada" şeklinde slogan attı.

Baba Sami Elvan'da eline aldığı kürekle oğlunun mezarına güçlükle toprak atabildi. Berkin Elvan toprağa verilirken bazı yakınları fenalaşırken, cenazeye katılanlar da gözyaşlarına hakim olamadı.

Güçlükle ayakta durabilen anne Gülsüm Elvan'a sanatçı Pınar Aydınlar koluna girerek destek oldu. Sanatçı Ferhat Tunç'un kürtçe okuduğu ağıta da cenazeye katılanlar hep bir ağızdan eşlik etti.

Berkin'in cenazesi defnedilirken, Gezi olayları sırasında hayatlarını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş'ın aileleri de hazır bulundu.

16.00 Cenazenin bulunduğu kortej, Halaskargazi Caddesi üzerinden Feriköy Mezarlığı'na ulaştı. Korteje, HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Genel Başkan Yardımcısı Ertuğrul Kürkcü ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

Cenazenin Şişli'den geçirilişi sırasında gerginlik yaşandı. Kalabalıktaki bir grup, yol kenarındaki polis minibüslerine taş ve sopa attı. Bazıları ise polis araçlarının üzerine sprey boya ile yazılar yazdı. Gerginlik kalabalıktaki bazı kişilerin araya girmesiyle sona erdi. Bu arada kalabalıktaki bir kişinin TOMA'nın önüne yatması dikkat çekti.

15.45 Berkin'in cenazesi Halasgargazi Caddesi'nde. Pınar Çıtak/CNN Türk

15. 30 Berkin'in cenazesi Feriköy'e götürülüyor.


Cenaze geçişi sırasında bir kişi rahatsızlandı, sağlık ekipleri müdahale etti. Pınar Çıtak / CNN Türk

14.50 Şişli'de Taksim Dayanışma'nın aracından cenazeden sonra Taksim Gezi Parkı'na çağrı yapıldı. Çağrıda "Gezi Parkı'na karanfillerimi ve yüreğimizi bırakacağız" denildi.

14.20 E5 boyunca Okmeydanı'ndan yürüyen binlerce kişi Şişli Meydanı girişine akın eden onbinlerle buluşmak üzere. Yürüyüşün ön sıralarında CHP ve BDP'li milletvekilleri de var. Öte yandan AK Parti ilçe binası önünde kısa bir gerginlik yaşandı.

 

14.10 Cenaze, trafiğe kapanan Darülaceze caddesinde, eller üstünde cenaze aracına taşınıyor. 

13.40 Berkin Elvan'ın cenazesi Şişli'ye doğru götürülüyor. Şişli'de önlem alan polis, Abide-i Hürriyet Caddesi'nin girişini bariyerle kapattı. Çevik kuvvet polisi de barikatın arkasında bekleyişini sürdürüyor. Ayrıca yürüyüş nedeniyle E-5 karayolunda trafik durdu.

13.20 Yürüyüşe geçen halk E-5- Okmeydanı katılımını barikatlarla kapattı (Ahmet Akpolat / CNN Türk)

13.10 Baba Sami Elvan oğlunun tabutu başında "Berkin'i artık sonsuzluğa uğurladık. Berkin'im gitti ama milyonlarca Berkin'im var artık" dedi.

13. 00 Okmeydanı'ndaki törenin ardından onbinlerce insan Şişli'ye doğru yürüyüşe geçti. Etrafta hiçbir polis gözükmüyor.

12.50 Okmeydanı Cemevi'nin bulunduğu Çınar sokak yavaş yavaş boşaldı. Kalabalık Berkin Elvan'ın başından vurulduğu yerde anma yapıyor.

12.45 Cenaze töreninin ardından kalabalık. Berkin'in başından vurulduğu yere doğru yürüyüşe geçti


12.30 Berkin Elvan için cenaze töreni saat 12.30'a dogru başladı

12:15  İETT'nin resmi twitter hesabından şu açıklama yapıldı: "Emniyet Müdürlüğü’nden gelen bilgi doğrultusunda Okmeydanı yönünü kullanan otobüslerimizin güzergahları geçici süre değiştirilmiştir."

12: 10 Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan da Okmeydanı Cemevine geldi.

12:05 Cemevinin bulunduğu Çınar sokakta büyük bir kalabalık var.


Saat 12.00 Ellerinde kaskları Bir grup polis taksim metrosunun girişinde..bir ambulans da hemen yanlarında bekletiliyor. (Cansu Karadan-CNN Türk)

11:55 Okmeydanı Cemevi önünde toplanan halk ellerinde ekmekler taşıyor (Pınar Çıtak CNN Türk)

11.45 Okmeydanı Cemevi hareketlendi... Kitle sloganlar atıyor (Pınar Çıtak-CNN Türk)

 

11.28 Taksim sakin.. Yüzlerce polis beklemede


Saat 11:10 Galatasaray Lisesi'nin önü sakin (Cansu Karadan-CNN Türk)

 

11.00 Berkin Elvan'ın cenazesinin bulunduğu Okmeydanı Cemevi önünde binlerce kişi toplandı. Kalabalık saat 12.00'daki töreni bekliyor. Cemevi önünde Baba Sami Elvan taziyeleri kabul ediyor.

10:45 CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Mahmut Tanal, avukat Turgut Kazan, hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu cemevine geldi.

10.07 Berkin Elvan'ın cenazesinin bulunduğu Okmeydanı Cemevi önünde kalabalık her geçen dakika artıyor.

10.00 Sabahın erken saatlerinden itibaren Okmeydanı Cemevi önünde toplanan vatandaşlar, 'Umudun çocuğu Berkin Elvan', 'Katil devlet hesap verecek', '15'inde bir fidan Berkin Elvan' şeklinde sloganlar attı.

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan da taziyeleri kabul ederken, cemevi içinde karanfiller içinde Berkin Elvan köşesi  dikkat çekti. Berkin Elvan'ın cenazesi için  saat 12.00'de Okmeydanı Cemevi'nde tören yapılacak.

 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS