Buldan: "Kandil'deki yöneticiler Başbakan'a çok öfkeli"

Buldan: "Kandil'deki yöneticiler Başbakan'a çok öfkeli"

Çözüm süreci kapsamında dün Kandil Dağı'nda KCK yöneticileriyle görüşen BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, örgütün Başbakan’ın "Çözüm süreci için yasal çerçeve uygun değil" sözüne çok öfkeli olduklarını ve acilen müzakere yasal çerçevesi çıkarılmasını istediklerini söyledi. Buldan, Kandil'den Öcalan'a yazılan 5 sayfalık mektubu yarın Adalet Bakanı'na vereceklerini söyledi.

Çözüm süreci kapsamında dün Kandil Dağı'nda KCK (PKK) yöneticileri ile 6 saat süren bir görüşme yapan BDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Buleken bugün uçakla Türkiye'ye döndü.

Kandil'deki ziyareti DHA muhabirine değerlendiren BDP Grup Başkan Vekili Buldan, görüşmenin ana çerçevesinin seçim sonuçları, sürecin gelmiş olduğu nokta, Başbakan'ın çözüm süreci ile ilgili son olarak yaptığı açıklama ve Kandil'in Öcalan'a hitaben yazmış olduğu 5 sayfalık bir mektup olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Biz orada mektubu okuduk, ama bize sözlü olarak da KCK yetkilileri mektubun içeriği ile ilgili bir aktarım yaptılar. Mektubun içeriği daha çok seçim sonuçları, Başbakanın süreç ile ilgili tutumu, tavır ve söylemlerini kapsıyor. Seçimlerde Ağrı, Ceylanpınar, Urfa, Hasankeyf gibi yerlerde belediyeleri BDP'nin kazanmasına rağmen hile ile oyların alınması ve belediyelerin BDP'nin elinden alınmasını da belirttiler.

Halen Türkiye'de siyaset kanallarının kapalı olması anlamında bunları ifade ettiler. Dolayısıyla AKP'nin tutumunun, söyleminin, en son Başbakanın yaptığı açıklamanın sürecin, ruhuna uygun olmadığı, süreci ilerletme yönünde bir pozitif yansımadığı ve Başbakan'ın ve AKP hükümetinin acilen müzakerenin yasal çerçevesini çıkarması gerektiğini belirttiler. Sürecin ancak bu şekilde ilerleyebileceğini, ama görüldüğü kadarıyla AKP'nin halen karakol yapımı, güvenlik yolu yapımına devam edildiği, yoğun askeri sevkiyatı yapıldığının izlenimini aldıklarını, bunun da sürecin ruhuna uygun olmadığını ifade ettiler."

BDP'li Buldan, KCK yöneticilerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm süreci ile ilgili olarak söylediği, "Yasal çerçeve uygun değil" söylemine çok öfkeli olduklarını ifade ederek, "Bir ön önce bu konuda bir düzenlemenin yapılmasını artık pratik, somut adımların bir an önce atılmasını ifade ettiler" dedi.

Kandil'in Öcalan'a yazdığı 5 sayfalık mektubu yarın Adalet Bakanı'na vereceklerini söyleyen Buldan, "Önümüzdeki haftada muhtemelen sayın Öcalan ile bir görüşme gerçekleştireceğiz. Tabi burada önemli olan sayın Öcalan'ın görüşleri ve düşünceleridir bana göre. Sayın Öcalan bakalım KCK'nın yazmış olduğu mektuba, AKP'nin seçim sürecinde izlediği ve yaşadığı politikalara ve Başbakan'ın yaptığı son açıklamalara yönelik bir görüş belirtecektir" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS