Cemil Çiçek'ten "Engin Alan" formülü

Cemil Çiçek'ten "Engin Alan" formülü

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, hükümlü milletvekili Engin Alan için devrede. Çiçek, Ceza İnfaz Kanunu'nda değişiklik önerdi.

Çiçek, Meclis Kanunlar Kararlar Dairesi'ne hazırlattığı yasa teklif taslağını, siyasi partilerin gruplarına bir üst yazıyla gönderdi.
 
Taslakta, milletvekili hakkında, kesinleşen mahkeme kararlarının yasama döneminin sonuna bırakılması öngörülüyor.
 
Bu amaçla Ceza İnfaz Yasası'na geçici madde eklenmesi isteniyor.
 
Buna göre, 12 Haziran 2011 seçimlerinde milletvekili seçilenlerin hakkındaki mahkumiyet kararının Meclis'e bildirimi, cezalarının infazı yasama dönemi sonuna bırakılacak.
 
Teklif taslağının gerekçesinde, yasa hakkının kullanımının kamu yararına olduğu ifade edildi.
 
Gerekçede, "Seçilmiş milletvekillerinin yasama faaliyetlerini yerine getirmelerini engelleyecek hükümlülük hali, millet iradesiyle oluşan siyasal temsil yetkisine ve seçilme haklarına bir müdahale teşkil ettiği açıktır" ifadesine yer verildi.

CHP'den ilk yorum

TBMM Başkanı Çiçek'in Engin Alan ile ilgili girişimini değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay; "Meclis Başkanı bu formülü 1 yıl önce de söyledi. Formül bu kadar basitse, 3 yıl bu formül niye geciktirildi?" dedi.

Altay, yasa tasarısının Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle sempati kazanmak amacıyla yapıldığını savunarak; "AKP'nin cumhurbaşkanlığı seçim sürecine katkı vermek adına gelmiş bir teklif. Çiçek'in teklifin bize resmi, yazılı olarak ya da mail ortamında gelmedi. Teklifin zamanlaması manidar. 24. Dönem Parlamentosu açıldığı günden beri yaralı, itibarsız, lekelidir. 8 üyesi tutuklu, cezaevindeyken dönem başlamıştır. An itibariyle halen 1 üyesi cezaevindedir. Bu parlamenter demokratik sistemde kabul edilebilecek birşey değildir. Parlamentonun itibarına halel getiren bir durumdur. Ama 24. Dönem Parlamentosu açılalı 3 yıl oldu. Eğer bu ceza muhakemeleri ya da ceza kanununda bir maddelik, geçici madde eklenmesiyle olacaksa bu 3 yılın hesabını kime soracağız? Meclis Başkanı, bunun bu kadar kolay olduğunu biliyor ve 3 yıl boyunca bunu savsakladıysa bu durumun değerlendirilmesini Meclis Başkanı ve kamuoyuna bırakıyorum. Engin Alan'ın tutsaklığı üzerinden, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik olarak kamuoyuna bir sempati ikmali yapılmak isteniyor. AKP de bunu Meclis Başkanı aracılığıyla yapıyor. AKP'nin cumhurbaşkanlığı seçim sürecine katkı vermek adına gelmiş bir teklif olarak değerledirmek mümkün. AKP'nin, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yönelik bir sempati ikmali. Özellikle milliyetçi, muhafazakar, ülkücü kesimlere, camiaya yönelik aynı zamanda sempati ikmali yapma çabası" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS