Çocuklarını cezaevine yanına aldı, 8 saat sonra tahliye edildi

Çocuklarını cezaevine yanına aldı, 8 saat sonra tahliye edildi

Diyarbakır'da, PKK propagandası yapmak suçundan yargılanan ve 10 aylık hapis cezası Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nce onanınca geçen cumartesi günü cezaevine konulan 27 yaşındaki Nazan Dikici Opan, dün gece infazın durdurulması kararıyla tahliye edildi. Dün babaları tarafından cezaevine gönderilen 2 ve 4 yaşlarındaki çocuklar, 8 saat kaldıkları cezaevinden anneleri ile birlikte çıktı.

Diyarbakır'da yaşayan Nazan Dikici Opan, Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna dikkat çekmek için yapılan PKK gösterisi ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlenen mitinge katıldığı gerekçesiyle 2009 yılında 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'terör örgütü propagandası' yapmak suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dikici'nin avukatının kararı temyize götürmesi üzerine Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi Dikici'ye verilen 10 aylık hapis cezası onandı. Cezanın onanmasının ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Nazan Dikici, cumartesi günü evinden alınarak cezaevine konuldu. Opan, anneler gününü çocukları 4 yaşındaki Siyabend ve 2 yaşındaki Kendal'dan ayrı cezaevinde geçirdi.Baba, 2 küçük çocuğunu cezaevindeki anneye teslim etti

Nazan Dikici Opan'ın çocukları Siyabend ile Kendal, dün babaları Metin Opan tarafından Diyarbakır E Tipi Cezaevini götürülerek annelerine teslim edildi. Cezaevini okul diye çocuklarına tanıtan baba, onları cezaevinin içinde annelerine Nazan Dikici Opan'a teslim ederken büyük burukluk yaşadı. Baba Metin Opan, "Zoruma giden çocuklarımı kendi ellerimle cezaevine bırakmak oldu. Ama, çocuklarım annelerinden ayrılmak istemiyorlardı" dedi.

Anne dün çocukları ile cezaevinde 10 aylık cezasını çekmek için buluşurken, avukatı Mehdi Özdemir ise cezanın ertelenmesi ile ilgili hukuki girişimini hızlandırdı. Avukat Mehdi Özdemir'in itirazı sonucu Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, 2 çocuk annesi Nazan Dikici Opan'ın infazını durdurarak dosyayı kanun yararına bozma istemiyle Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

Tahliye sevinci

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararından sonra anne Nazan Dikici Opan, cezaevinde 8 saat birlikte kaldığı çocukları ile saat 23.00 sıralarında tahliye edildi. Anne'nin tahliye edilmesi ailesini ve çocuklarını sevince boğdu.


Avukat Mehdi Özdemir, bu kararın daha önce verilmesi gereken bir karar olduğunu belirterek, "3'üncü yargı paketinin kapsamında böyle bir karar verilmesi gerekiyordu. Ama, dönemin özel yetkili mahkemeleri bunun düşünce suçu kapsamında kabul etmediler. Burada mağdur olan hasta çocuklardı. Cezaevine girmek durumunda bırakıldılar. Bu mağduriyetin giderilmesi açısından karar bizi mutlu etti" diye konuştu.

Erteleme olmazsa o da ikizleriyle hapse girecek

2 yıl 1 ay hapis cezası Yargıtay'ca onanan Mülkiye Demir Kılınç, İnfaz Savcılığı'na başvurarak cezasının ertelenmesini istedi. Kılınç, kendi sağlık nedenlerini gerekçe göstererek infaz erteleme talebinde bulundu.

Sol bacağı aksayan Kılınç, yüzde 43 bedensel engelini gerekçe göstererek İnfaz Kanunu'nun sağlık nedenlerini düzenleyen 16. maddesi kapsamında cezasının infazının en az 1 yıl süre ile ertelenmesini talep etti.

İnfaz savcılığı, Kılınç'ın yeniden erteleme başvurusunu değerlendirmek için önce tam teşekkülü bir devlet hastanesinden, ardından da Adli Tıp Kurumu'ndan alacağı sağlık raporu istedi. Gelecek rapor sonrası ertelemeyle ilgili karar verileceği öğrenildi.

Ceza ertelenmezse anne Kılınç, 5.5 aylık ikiz bebekleriyle birlikte 19 Mayıs'ta cezaevine girecek. Mülkiye Demir Kılınç, sattığı kitaplar nedeniyle örgüt üyeliğinden 25 ay hapis cezasına mahkum olmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS