Davutoğlu bir söz etti, herkes sözlüğe koştu

Davutoğlu bir söz etti, herkes sözlüğe koştu

Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanlığını devraldığı 1. Olağanüstü Kongre'deki konuşmasında geçen bir felsefe terimi büyük ilgi uyandırdı. Davutoğlu konuşmasında, "büyük yeni bir kültürel uyanışın eşiğinde olunduğunu" anlatarak, insanlığın "varoluşsal ve epistemolojik problemlerle karşı karşıya bulunduğunu bir dönemde" bulunulduğunu ifade etmişti. Konuşmanın ardından çoğu kişi internette sözlüklere ve arama motorlarına koştu ve epistemolojinin anlamını araştırdı.

Haber 7'nin haberine göre, Ahmet Davutoğlu partisinin olağanüstü kongresinde tek aday gösterildi; adaylık teklifine ilk imzayı Erdoğan attı. Davutoğlu, bin 382 oy alarak Genel Başkan seçildi; sadece 6 oy geçersiz sayıldı. Davutoğlu'nun konuşmasında geçen bir kelime ise merak uyandırdı: Epistemoloji


İşte konuşmadaki o bölüm


Davutoğlu'nun konuşmasında bu terimi kullandığı bölüm şöyle:


"Eğer insanlık tarihi kadim, modernite ve küreselleşme gibi evrelere ayrılırsa şunu çok açık şekilde söyleyebiliriz ki, bu ülke, bu aziz topraklar, sadece jeostratejik değil, jeokültürel öneme haiz topraklar kadimin bütün renklerini bünyesinde barındırırlar. İslam medeniyetini, ondan önceki Mezopotamya kültürünü, ondan önceki Hitit, Roma kültürünü bünyesinde barındırır. Hiç bir medeniyet havzası yoktur ki Anadolu ile etkileşime girmemiş olsun. Yine modernite esas alındığında bu kadim kültüre sahip olan başka hiç bir ülke yoktur ki moderniteyle bizim gibi yüzleşmemiştir ve nihayet küreselleşmeyi de bizim kadar derinden ve yakından yaşayan bir başka ülke yoktur. Şimdi büyük bir yeni kültürel uyanışın arifesindeyiz. Bu yeni kültürel uyanış, insanlığın temel değerler itibarıyla varoluşsal ve epistemolojik problemlerle karşı karşıya kaldığı bir dönemde bütün insanlığa evrensel bir medeniyet çağrısı yapacak bir uyanış."


Yeni çılgınlık bu


Epistemoloji ne demek?


Türk Dil Kurumu Felsefe Terimleri Sözlüğü'nde epistemoloji sözcüğü; "Bilginin kaynağı, doğası, doğruluğu ve sınırlarını inceleyen, bilgiyle ilgili sorunları araştıran felsefe dalı" olarak tarif ediliyor. Yunanca episteme = bilim ve logos = öğreti kelimelerinden türetilen epistomoloji, ayrıca "Bilim felsefesi ile eşanlamlı" olarak tanımlanıyor.


Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı


AK Parti'nin veda kongresinden kareler


AK Parti'de veda kongresi


Erdoğan'la birlikte köşke kimler çıkacak?


AA objektifinden Ahmet Davutoğlu


Ahmet Davutoğlu için yeni şarkı ve klip


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS