DBP Eş Genel Başkanı Ayna: "Türkiye IŞİD'e açık ve net destek sundu"

DBP Eş Genel Başkanı Ayna: "Türkiye IŞİD'e açık ve net destek sundu"

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Türkiye Cumhuriyeti devletinin IŞİD'e açık ve net destek sunduğunu öne sürerken, "6-8 Ekim'de insanlar niye sokaklara çıktı? Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devleti IŞİD'e açık ve net destek sundu. Görüntülü, ıspatlı sundu" dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, DBP Gençlik Meclisi üyelerinin son zamanlarda yapılan operasyonlara tepki amacıyla düzenlediği basın toplantısına katıldı. Basın toplantısında soruları yanıtlayan Emine Ayna, Kürt halkının ulusal, siyasal kimlik mücadelesi verdiğini ve statü istediğini belirterek, şöyle dedi:

"Bugün gelinen noktada artık bu işin masada çözülmesi yönünde bir irade açığa çıktı. İki yıldır görüşme ve bu görüşmelerden beklentiler var. Temel beklenti bu halkın mücadelesini yürüttüğü hakların anayasal güvenceye alınmasıdır. Toplumlarda, halklarda Kürtler'in taleplerinin haksız olduğuna dair tartışma yok. Tartışma barışın kalıcılaşması, o masanın devrilmemesi ve çözümün görüşme masasından çıkmasıdır. İki yıldır bu haklı taleplere ilişkin Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafını temsil edenler tek bir açıklamada bulundular mı?"

"Haklara ilişkin devlet neden neden açıklama yapmıyor?"

Herkesin ağzında bir cümle var. Silahlar sussun demokratik siyaset konuşsun. Herkes bunu söylüyor. Bu deniyorsa çocuk, genç 600 kişi niye tutuklanıyor. Mücadelesi yürütülen haklara ilişkin devlet tek bir açıklama niye yapmıyor?

6-8 Ekim olaylarında 600 kişi tutuklandı. Türkiye Cumhuriyeti devleti demokratik siyasetten yana olduğu takdirde TIR'larla, tankları, topları YPG'lileri öldürsün, Kobani halkını katletsin diye IŞİD'e niye gönderdi? Demokratik siyaset konuşacaksa böyle konuşulur. 6-8 Ekim'de insanlar niye sokaklara çıktı? Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti IŞİD'e açık ve net destek sundu. Görüntülü, ıspatlı sundu. Daha iki gün önce bomba yüklü kamyon sınırdan diğer tarafa Türkiye'den geçti. Vali önce kabul etti, İçişleri Bakanı inkar etti. Ama insanlar gözleriyle bu kamyonun Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçtiğini gördü."

"Yüzde 10 baraj Kürtlerin siyaset yapmaması için"

Ayna demokratik siyasetin önü açılmadan, Terörle Mücadele Yasası var olduğu sürece bunun konuşulamayacağını ifade ederken, şöyle devam etti:

"3-5 ay sonra seçime gireceğiz. Önümüzde yüzde 10 barajı var. Erdoğan hükümet olmadan burada yürüttüğü mitinglerde '12 Eylül darbesi ile birlikte Kürtlerin siyaset yapamaması için yüzde 10 barajı kondu' dedi. Bizim yıllardır söylediğimiz şey bu. 12 yıldır iktidardır, iktidar değilken söylediği cümle budur. 12 yıldır hükümetsin, indir yüzde 10 barajını, Kürtler siyaset yapabilsin. Gençlerin siyaset yapmasının önünü aç. Gençler sokaklarda eylemlerle siyaset yapma olanağı yaratmaya çalışmasınlar. Bütün siyaset kanallarını kapattığınız zaman bir halkın siyaset yapma olanağı bulduğu tek yer sokaklar olur."

"6-8 Ekim'den daha büyük patlamalar yaşarız"

Yıllardır bu ülkede Kürtler'in katledildiğini ileri süren Ayna, kimlerin katledildiği ve talimatı kimin verdiğinin belli olduğu halde bunların yargılanamadığını, söyledi. Emine Ayna, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hiç birinin yargılanma nedeni Kürt köylerini boşaltıp, insanları sokaklarda öldürdüğü için değildir. Yıllardır bu sokaklarda gençler katledildi. 600 genci tutuklayacaksınız. Siz bunları tutuklarsanız nasıl siyaset yapacaklar? O gençleri tutukluyorsunuz ve siyasi geleceklerine şimdiden ipotek koymuş oluşyorsunuz. Bütün haklarını ihlal ediyorsunuz. Bunu sessiz sedasız yapıyorsunuz. Demokratik bir ülkede 600 gencin tutuklanmasında kıyamet kopar. Ama devletin beklentisi bu tutuklamalarla daha korkutup sindirmek. Ama bu tutuklamalarla içteki öfkenin daha çok birikmesine, büyümesine ve patlamasına neden olursunuz. Önümüzdeki tarihlerde 6-8 Ekim olaylarından daha büyük patlamalar yaşarız. Beklenti istek talep bu mudur? Bence hepimizin bu noktada hükümeti çok ciddi uyarma sorumluluğumuz var."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS