Demirtaş: "Sen halife olursun demişler o da bunu yemiş"

Demirtaş: "Sen halife olursun demişler o da bunu yemiş"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1. Olağan İzmir İl Kongresi, partinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katılmıyla yapıldı.

Mevcut İzmir Eş Başkanı Cavit Uğur ile Eş Başkan avukat Mizgin Irmak'ın tek listesiyle gidilen kongrede konuşan Eş Genel Başkan Demirtaş genel seçimlerde hükümet olmaları durumunda, yetkilerinin yüzde 80'inin Büyükşehir Belediye Meclisleri'ne vereceklerini dile getirip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gaza getirildiğini öne sürdü ve "Tek adam olmak istiyorlar, birileri ona gaz vermiş, sen halife olursun demişler o da inanmış, yemiş bunu. Bize de gaz veriyorlar ama o gazdan değil, bizimki polisin attığı gaz, onların gazına benzemiyor" diye konuştu.


Ankara'da asker-polis gerilimi! Polis, orduevine girmeye çalıştı


İzmir Uluslarası Fuar Alanı 1/B Hol'de düzenlenen HDP 1. Olağan İzmir İl Kongresi'ne HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, parti meclisi üyeleri, mevcut İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur ile Eş Başkan avukat Mizgin Irmak, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, partililer ve davetliler katıldı. Kongrenin yapıldığı salona üzerinde, "2015 yılı Başkan APO'nun aramızda olduğu yıl olacaktır" yazılı, PKK  lideri Abdullah Öcalan'ın posteri asıldı.


Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Türkiye'nin sorununu çözmek için yola çıktıklarını söyledi.


Kahramanmaraş'ta yoğun güvenlik önlemleri


Demirtaş, "HDP, tıkanmış Türkiye siyasetine bir güneş gibi doğdu. Hepimizin ihtiyacı olan şey HDP'nin siyasi çizgisidir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde insanlar artık mezheplerinden dolayı, etnik kimliklerinden dolayı birbirlerinden korkar hale geldiler. Şimdi deniyor ya toplumda bölücülük yapılıyor diye. İşte bölücülük yapanlar, kutuplaştırıp, kini, nefreti topluma enjekte edenler kimlerdir daha iyi görülüyor. Sırf Alevi diye, inancı Başbakan'la aynı değil diye insanlar hakarete uğruyor. Geçmiş dönemde katlettikleri gibi bir kez daha katliam tehdidiyle dize getirmeye çalışıyorlar. Bunu yaparken Alevi'yi Sünni'ye, Sünni'yi Alevi'ye düşman etmeye çalışıyorlar. Türk'e Kürt'ü bölücüdür, teröristtir diye tanıtıyorlar, bu nedenle Kürtler saldırıya uğruyor. İşte Türkiye'yi bu kadar kendi içinde birbiriyle düşman haline getiren siyaseti biz yapmadık. Bu devleti yönetenler yaptı. Cumhuriyet tarihi boyunca bunu yaptılar. Ya hepiniz tek millet olacaksınız dediler, tek bir dil, tek bir millet olacak dediler. Ya bunu kabul edeceksiniz ya da biz bunu size kabul ettirmeyi biliriz dediler. Toplumu böyle düşman haline getirdiler. HDP olarak, bütün bu öfkeyi, düşmanlıkları ortadan kaldırmak için, bir arada yaşayıp ayrı gayrı demeden, kimsenin dinini mezhebini inkar etmeden, özgürce yaşayabileceği, kardeşçe yaşayabileceği bir barış ortamını inşa etmek için yola çıktık biz. HDP'nin en büyük misyonu bu olacak" dedi.


Üniversitede kadın akademisyenlere mini etek yasağı!


"Artık devleti biz yönetelim"


Arıtk hükümetten bir şeyler isteyen taraf olmamaları gerektiğini sözlerine ekleyen Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti:


"Biz bizzat hükümetin kendisi olalım. Artık devleti biz yönetelim. Onun zamanı geldi. İçine sindiremiyorlar, halkın içinden çıkmış olanlar, halk gibi olanlar devleti nasıl yönetir diyorlar. Zannedersiniz ki devlet gökten zembille inmiş, onu ancak özel insanlar yönetir. Biz bu anlayışa son vereceğiz. Devleti halk yönetir. Nasıl ki Çanakkale'de yan yana savaştınız, o zaman devletin sahibi de orada savaşanlar gibi olmalıdır. Eğer vatan ortaksa, bu ülkeyi de birlikte yönetmeliyiz. Ülkenin yüzde 80 gelirini yoksullar olarak bizler üretiyoruz. Ülkenin yüzde 80 serveti bizim alın terimizden geçiyor, ama gelirin yüzde 80'i bir avuç zenginin cebine giriyor. Bizler sermayenin paranın, gelirin tabana yayılacağı, özgürce çalışılabilecek bir düzeni kurabiliriz. Bunu yapabilmek için elimizde imkanlar var. Her şeyden önce hırsız değiliz, para çalmıyoruz, yolsuzluk yapmıyoruz. Biz gönlünü maldan mülkten yana, biz geleceğini istikbalini paradan puldan yana inşa etmiş hareket değiliz. Onurlu yaşamak adına canını vermiş olanların, mazlumların yoldaşlarıyız. Rüşvetçilerin, hırsızların değil. Ve elbette seçim dönemine girdiğimizde, partimizin açıklayacağımız ekonomi politikalarında da göreceksiniz, Türkiye'de yoksul ve işsiz kalmayacak şekilde ciddi bir programla halkın karşısına çıkacağız. Artık Türkiye'yi HDP'nin yönetme zamanı geldi diyeceğiz. Her yerde, halk temsilcilerini parlamentoya taşıyıp bu devleti yönetecek iktidarı kuracağız."


Din dersinde öğretmen 'ceset yeme videosu' izletti


"HDP ile AKP anlatı demek alçaklıktır"


Genel seçime parti olarak girmeleri nedeniyle bazı iddiaların gündeme getirildiğine değinen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Artık bizim için yüzde 10 barajı sıkıntı, sorun değil. O barajı getiren Kenan Evren ve o barajı savunan AKP olmak üzere o barajı onların üzerine yıkacağız. Herkesten daha fazla barajı AKP savunuyor. Bedava milletvekiline alıştı ya, biz buna izin vermeyeceğiz. Birileri şunu yazmaya başladı; Diyorlar ki 'HDP ile AKP anlaştı. HDP parti olarak seçime girip barajın altında kalacak, AKP 30-40 milletvekili alacak.' Bu alçaklıktır. Böyle alçaklık olur mu? Elinde delil olmadan bunu ortaya koymak da alçaklıktır. Binbir emekle sandığa götürülen oyları AKP'ye satacak kadar alçak mıyız biz? Bizi kendinizle mi karıştırdınız? Biz HDP bayrağı altında seçime girip, barajı da AKP iktidarını da yıkacağız ki görsünler kim kimle anlaşmış. Bunların tamamı partimizi tartışmalı hale getirip yıpratmak için ortaya atılan iddialardır. Tek bir oyumuz bile kaybolmasın diye oyumuza sahip çıkacağız. Bırakın pazarlığı, bütün toplumsal kesimleri kucaklayacak, bir milletvekili adaylarıyla ortaya koyacağız, asıl ittifak halkımızla yaptığımız ittifaktır. HDP kendine yeter. Biz ne AKP ile ne CHP ile pazarlık da yapmayız, kirli oyunların da içine girmeyiz" dedi.


Diyanet İşleri Başkanı'nı istifaya çapırdı


Demirtaş, makam aracıyla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i de istifaya çağırdı. Demirtaş, "Senin benim vergimizle kendilerine bir saltanat kuruyorlar. Diyanet İşleri Başkanı 1 milyon TL'lik makam aracı almış. Kalkınma Bakanlığı'nın 17 makam aracı var. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 974 makam aracı var. Ama yetmiyor. Hem 'Biz bir zeytin, hurmayla karnını doyuran Hz. Peygamber'in takipçileriyiz' diyorlar hem de son model Mercedes ile geziyorlar. Ben Diyanet İşleri Başkanı'nın yerinde olsaydım istifa ederdim" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS