Diyarbakır-Lice yangınları Meclis'e taşındı

Diyarbakır-Lice yangınları Meclis'e taşındı

HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Temmuz ayında başta Diyarbakır, Mardin ve Şırnak ili sınırlarında olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde art arda çıkan yangınlara sebep olan etmenlerin saptanması ve kasıt ya da ihmallerin tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

HDP'li Demirel, TBMM Başkanlığı'na Araştırma Komisyonu için verdiği önergesinde yangınların çoğunluğunun eş zamanlı çıktığını belirterek "Bölge halkının yeni bir iç savaşa sürüklendiğimiz endişesini taşıdığı bu günlerde kolluk kuvvetlerinin kendilerini doksanlı yıllardaki gibi göçe zorlayacağına dair bu tür kaygılarının bir an önce giderilmesi açısından da bu yangınlardaki ihmal ve kusurlar ile bunların faillerinin bulunması oldukça elzem görünmektedir. Savaş ve çatışma süreçlerinde sivil alanların korunması, çevrenin devlet kaynaklı tahrip edilmemesi ve insancıl hukuk kurallarının her şart altında uygulanması gerekliliği Türkiye'nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Anlaşması'nda ve farklı tarihli Cenevre Sözleşmeleri ile ek protokollerinde güvence altına alınmış iken; Diyarbakır'a bağlı Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde çıkan yangınlarda bahsi geçen uluslararası hukuk normlarının çiğnendiği iddiaları muhakkak araştırılmalıdır" dedi.

HDP'li Çağlar Demirel'in TBMM Başkanlığı'na, Meclis Araştırması için, sunduğu önergede yer alan gerekçe, şöyle: "2015 yılının Temmuz ayı, başta Şırnak'ın Cudi dağı, Diyarbakır'ın Lice, Hani, Kulp, Kocaköy ve Silvan bölgeleri ile Mardin'in Savur ve Mazıdağı olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üst üste çıkan ve çoğu eşzamanlı olan yangınlara sahne oldu. Özellikle 15 Temmuz 2015 tarihinde Cudi Dağı'nda başlayan ve günlerce söndürülemeyen yangının akabinde Diyarbakır'ın farklı noktalarında çıkan yangınlarda binlerce canlının katledildiği, yüzlerce hektarlık orman arazisi ve yaşam alanlarının tahrip olduğu bilinmektedir. Ülkenin her yanındaki yangınlara müdahale etmekle yükümlü Orman Bölge Müdürlüğü kurumlarının, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çıkan bu yangınlara müdahalede yetersiz kaldıkları, yer yer kayıtsızlık ve ihmalkƒrlık örnekleri sergilemiş oldukları görülmektedir.

Bu bağlamda, her yıl binlerce hektarlık arazinin kül olduğu bölgede bölge halkının neden her yangında kendi imkƒnlarını seferber etmek zorunda bırakıldığı ve devlet kurumlarınca müdahalelerin neden maliyetler, yoğunluk ya da güvenlik gibi sebeplerle aksatıldığı gibi sorular kamuoyunda merak uyandırmaktadır. Ayrıca, bölgedeki Orman Bölge Müdürlükleri'ne hiçbir yangın söndürme helikopteri ya da uçağının tahsis edilmemiş olması da benzer şekilde sorgulanmakta ve yangınların yayılmasının bir numaralı müsebbibi olarak addedilmektedir. 26 Temmuz 2015'te Diyarbakır-Lice yangınları esnasında daha da vahim bir durum meydana gelmiş ve yangın mıntıkasında devriye gezen askeri helikopterler iki ayrı noktaya yanıcı maddeler bırakmak suretiyle alevlerin daha geniş bir alana yayılmasına sebep olmuşlardır. Yangının çevre köylere sıçraması ve yüzlerce bağ, bahçe ve ekili araziyi tahrip etmesi kamuoyunda askerlerin civar köyleri boşaltmayı hedefliyor olabileceği ihtimalini gündeme getirmiştir. Bölge halkının yeni bir iç savaşa sürüklendiğimiz endişesini taşıdığı bu günlerde kolluk kuvvetlerinin kendilerini doksanlı yıllardaki gibi göçe zorlayacağına dair bu tür kaygılarının bir an önce giderilmesi açısından da bu yangınlardaki ihmal ve kusurlar ile bunların faillerinin bulunması oldukça elzem görünmektedir.

Öte yandan, savaş ve çatışma süreçlerinde sivil alanların korunması, çevrenin devlet kaynaklı tahrip edilmemesi ve insancıl hukuk kurallarının her şart altında uygulanması gerekliliği Türkiye'nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Anlaşması'nda ve farklı tarihli Cenevre Sözleşmeleri ile ek protokollerinde güvence altına alınmış iken; Diyarbakır'a bağlı Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde çıkan yangınlarda bahsi geçen uluslararası hukuk normlarının çiğnendiği iddiaları muhakkak araştırılmalıdır. Tüm bu nedenlerden ötürü, 2015 yılının Temmuz ayında Diyarbakır il sınırlarında ardı ardına meydana gelen yangınların çıkış nedenlerinin araştırılması, alınan tedbirlerin kapsamı ve yeterliliği, görev ihmallerinin sorgulanması, kusurluların tespit edilmesi ve bundan sonraki yangınlarda alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi gibi konularda çalışmak amacıyla TBMM bünyesinde bir Araştırma Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS