Ebola şüphesiyle alınan kadın gitti

Ebola şüphesiyle alınan kadın gitti

Ebola şüphesiyle alınan kadın gitti

İstanbul Atatürk Havalimanında ''ebola'' şüphesiyle karantinaya alınan ancak test sonuçları negatif çıkan Nijeryalı yolcu hastaneden taburcu edildi. Stella Omorawa ve oğlu İspanya'ya gitti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul aktarmalı THY uçağından "Ebola şüphesi" ile gözlem altına alınan hasta, bu virüsü taşımadığının kesinleşmesi üzerine taburcu edildi.Nijeryalı 34 yaşındaki Stella omorawa ile 4 yaşındaki çocuğu, sabah saatlerinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nden İspanya'nın Barselona şehrine uçmak üzere THY'ye ait bir servis minibüsüyle Atatürk Havalimanı'na yolcu edildi. Hastane yöneticisi operatör doktor Ömer Sarılar, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki gün önce saat 10.30 civarında havaalanında yüksek ateş, bulantı ve kusma şikayetini uçaktaki kabin görevlilerine bildiren Omorawa'nın, hastanenin Enfeksiyon Kliniği'ne intikal ettirildiğini hatırlattı. Sarılar, hastanede enfeksiyon eğitim kliniği ve izole odalarının olmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, negatif basınçlı odaları bulunduğu ve havaalanına en yakın hastane olduğu için tercih edildiğini söyledi.

Afrika'dan gelen hastalarda genellikle sıtma, tifo, kolera gibi bulaşıcı hastalıklar görüldüğünü ancak gündemde olduğu için milyonda bir şüphe de olsa Ebola virüsü olup olmadığını da araştırdıklarını anlatan Sarılar, hastaya bakanlığın tüm kurumlarının çalışmasıyla ilk 6 saatte sıtma teşhisi koyduklarını belirtti.

Afrikalı kadın yolcuda "ebola" virüsü şüphesi

"Türkiye'ye tatil için davet ettik"

Doktor Ömer Sarılar şu bilgileri verdi: "Buna rağmen Halk Sağlığı Kurumu aracılığıyla 12 Ağustos saat 17.00 gibi kan alındı, kargoyla Almanya'da bir referans değeri yüksek biyoloji laboratuvarına ulaştırıldı. 'Eğer kargoda bir sorun olmazsa, Çarşamba akşamı, sorun olursa Perşembe akşamı kesin sonucu vereceğiz' dediler. Hakikaten de 24 saat geçmeden hastada Ebola virüsü olmadığı kesinleşti. Zaten salı akşamı hastamızın sıtma tedavisine başlamıştık. 3 doz burada aldı, 3 doz da daha sonraki tedavisinde kullanılmak üzere yanına verdik. Sabah da geldik, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diledik. Dünyanın hangi havaalanı olursa olsun, böyle bir durumda, aynı önlemlerin alınacağını söyledik. Sağlık Bakanlığı'nın kurumları bu olayda iyi bir sınav verdi. Kendisi Fransa'da yaşayan bir Nijerya vatandaşı, oğlu Fransa vatandaşı, Nijerya'dan Türkiye'ye ilk gelişi, ama bundan sonra gayet mutlu ve mesut ayrıldığı için kendisini Türkiye'ye tatil için davet ettik." Doç. Dr. Filiz Pehlivanoğlu ise hastayı hemen izole ettiklerini ve hastanın ilk ateş atağıyla birlikte aldıkları kan yaymasında sıtma parazitini gördüklerini ifade etti. Pehlivanoğlu "Afrika'dan gelen bir hastada ilk düşüneceğimiz şey sıtmadır, zaten aradığımız hastalıklardan biridir. Sıtma tedavisine hemen başladık. Tedavisi devam ediyor, mevcut semptomları açıklıyor. Fakat şüpheli bir durum olduğu için Ebola testinin sonucunu da bekledik" dedi. Hastane yetkilileri tarafından Omorawa'ya bir demet çiçek, oğluna da oyuncak hediye edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Feyyaz Uçar'ın Süleyman Seba'ya yazdığı ağlatan mektup

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Andrei Tarkovsky'e göre en iyi 10 film