Emniyet, Gezi'nin 1. yılında çıkan olayların bilançosunu açıkladı

Emniyet, Gezi'nin 1. yılında çıkan olayların bilançosunu açıkladı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Gezi olaylarının yıldönümünde meydana gelen olaylarla ilgili bilançoyu açıkladı. İstanbul Emniyeti'nden yapılan açıklamaya göre Gezi olaylarında 154 kişi gözaltına alındı, 92'si savcı talimatıyla serbest bırakıldı, 62 kişinin ise emniyetteki gözaltı işlemleri devam ediyor. 11 polis ve 12 vatandaş yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı.

Emniyet'ten yapılan açıklama şöyle: "31.05.2014 tarihinde ilimiz genelinde şiddet içeren gösterilere yönelik müdahaleler sırasında güvenlik güçlerine havai fişek, molotof, sapan, misket, taş ve sopalarla saldırı eylemlerine karışan göstericilerden 154 kişi gözlem altına alınmış, alınan kişilerden 92'si savcı talimatıyla serbest bırakılmış, 62 kişinin ise emniyetteki gözaltı işlemleri devam etmektedir.

Bahse konu olaylara karşı yapılan müdahaleler esnasında 1 Polis Memuru silahla,1 Emniyet Müdürü ve 1 Polis Memuru molotof isabet etmesi, 2 Polis Memuru vücudunda kırıklar meydana gelmesi, 6 Polis Memuru da çeşitli yerlerinden yaralanması sonucu sevk edildikleri hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Ayrıca 12 vatandaş da çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelere müracaat etmiştir."

9 polis aracı hasar gördü

Açıklamada, çıkan olaylarda 9'u polis aracı olmak üzere toplam 23 kamu aracının, göstericiler tarafından atılan taş, molotof ve kurşun sonucu hasar gördüğü, birçok işyeri ve banka ATM'lerinde de zarar meydana geldiği belirtildi.

Ele geçen malzemeler

Açıklamada, göstericilerin üzerinde yapılan aramalarda, 27 adet molotof kokteyli, 29 adet içerisinde boya olan şişe, muhtelif ebatlarda sapanla atılan onlarca adet demir ve cam bilye, 14 adet gaz maskesi, 7 adet gaz filtresi, 2 adet havai fişek, 1 adet havai fişek rampası, baret, flama ve maytap gibi çeşitli malzemeler ele geçirildiği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS