Erdoğan, 2015'ten itibaren kabineye başkanlık edecek

Erdoğan, 2015'ten itibaren kabineye başkanlık edecek

Eski bakan ve Cumhurbaşkanı danışmanı Binali Yıldırım, Erdoğan'ın 2015'ten itibaren Bakanlar Kurulu'nu toplayıp başkanlık edeceğini söyledi.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı Binali Yıldırım  NTV'de katıldığı programda konuştu.  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyeti ile ilgili eleştirilere "Bu saray denen yer Karadeniz Otoyolu'nun Sinop ile Samsun arasındaki 50 km’lik bölümünün maliyetinin 3'te biridir" dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2015 yılından itibaren gerektiğinde Bakanlar Kurulu'na başkanlık edeceğini söyleyen  Yıldırım şunları dile getirdi:


Cumhurbaşkanlığı Sarayı (Ak Saray)


Binlerce hastane, havaalanı yaptık. Marmaray yaptık, 3.Köprü'yü yapıyoruz. Dedik ki Türkiye büyük ülke. Bu ülkenin büyüklüğüne yakışır bir yer olsun. Bunu yapmak ayıp mı? Şahsi bir iş de değil. Burada bir dönem sayın cumhurbaşkanımız görev yapacak. İlerde başkası görev yapacak. Bu saray denen yer Karadeniz Otoyolu'nun Sinop ile Samsun arasındaki 50 km’lik bölümünün maliyetinin 3'te biridir. 50 kilometrelik maliyeti kadar yer yapmışız. Bunu gündeme getirmek bile ayıptır. Bu tartışmanın anlamlı olduğunu düşünmüyoruz 


Cumhurbaşkanlığı'ndaki başkanlık sayısı 


Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nde yeniden yapılanmaya gidildi. 6 tane veya 7 tane başkanlık vardı bu 13’e çıktı. Genel sekreterlik yardımcılığı 3’ten 4’e çıktı. Yatırım İzleme Dairesi’nde Türkiye’nin 2023 hedeflerindeki mega projeleri, yeni ele alınacak projeler burada incelenecek, bu projelerde aksaklık yaşanıyorsa bununla ilgili hükümet nezdinde gerekli girişimler yapılacak. Anayasanın 103. Maddesi cumhurbaşkanının yetkilerini yazmış. O şartlara uygun hareket edilirse hiçbir çatışma olmaz .


Davutoğlu: Erdoğan ile ilişkimize kimseyi karıştırmam


Erdoğan 2015'te kabineye başkanlık edecek


Gizli kararname diye bir şey olmaz. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sadece cumhurbaşkanının onayı ile yürürlüğe giren kararlardır ama o kararların da anayasaya uygun olması lazım. Cumhurbaşkanlığı altındaki ofislerin nasıl çalışacağını, hangi görev ve yetkilere sahip olacağını anlatan bir kararname. İhtiyaç olursa zaten Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu'nu topluyor. Nitekim yeni senede bu uygulamaya da başlayacak.İşte anayasadaki o madde : Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini düzenleyen Anayasanın 104. Maddesinde yürütme alanına ilişkin şu ifadeler yer alıyor: Gerekli gördüğünde Bakanlar Kurulu'na Başkanlık etmek ya da Bakanlar Kurulu'nu Başkanlığı altında toplantıya çağırmak.


Bedelli Askerlik


Geçti, çıktı. Bedelli eski yıllarda da yapılmış. İlk yapıldığında 35 bin, 2011’de 70 bin kişi yararlandı. Beklentinin çok altındaydı. Yaş sınırı 30 ve para da 30 bindi. Şimdi 28 ve 18 bine düştü. Daha fazla kişinin yararlanacağını düşünüyoruz. İhtiyaç biter mi? Bitmez. Bu bir köklü bir şekilde ele alınması gereken bir konu. İhtiyaç toplumdan gelmeye ve siyaseti zorlamaya devam edecek. Yavaş yavaş ordunun daha profesyonel bir yapıya, askerlik yapma mefhumunun yeniden değerlendirilmesinin başlangıcıdır dün çıkan sözleşmeli er yasası. 


Soruşturma komisyonuyla ilgili yayın yasağı


Bu Komisyon Başkanı’nın aldığı bir karardır. Bu konuda yasak gelmiş olmasına rağmen haberler gelmeye devam ediyor. İletişimi o kadar geliştirdik ki yasak da çok iş görüyor diyemem Bir insana hüküm giymemiş, ceza almamış, henüz daha savunma aşamasında bunu bir yargısız infaza dönüştürme riski olduğunu düşünüyorum.  
Hukuk tecelli edinceye kadar bu işlerin sınırlı çerçevede devam etmesi lazım diye düşünüyorum 


Aktif siyasete dönecek mi?


3 dönem kuralı geçerli. 3 dönemi tamamladık. Siyasetten tamamen uzaklaşmam sözkonusu olmaz.. Bekleyip görelim.


'Üçüncü göz'e Erdoğan yorumu

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS