Erdoğan: Basın özgürlüğü yok diyenler, pazar günü çıkan manşetlere baksınlar

Erdoğan: Basın özgürlüğü yok diyenler, pazar günü çıkan manşetlere baksınlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu. Erdoğan, "Türkiye’de basın özgürlüğü yok diyenler bir zahmet her gün yayınlanan ulusal gazeteleri önlerine alıp sadece manşetlere baksınlar. Mesela pazar günü çıkan gazetelerin manşetlerine bir baksınlar" dedi.

Erdoğan’ın TBMM'deki AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

Şampiyonlara kutlama

Balıkesir’i biliyorsunuz büyükşehir statüsüne kavuşturmuştuk. Balıkesir 30 Mart’ta da büyük düşünmüş ve Ak Parti’yi tercih etmişti. Balıkesirspor büyük bir adım atarak Süper Lig’e çıktı. İstanbul Büyükşehir daha önceden Süper Lig’e çıkmayı garantilemişti. Her iki takımı da tebrik ediyorum. Şampiyonluğu kesinleşen Fenerbahçe’yi de kutluyor başarılarının devamını diliyorum.  Galatasaray tekerlekli basketbol takımı da 5. Kez Avrupa Şampiyonu oldu. Ziraat Türkiye Kupası’nı kazanan Galatasaray futbol takımını da kutluyorum.

Haziran ve Aralık aylarındaki saldırılardan sonra borsa endeksi yeniden toparlandı ve şu anda 76 bin seviyesini aştı. 2009 yılında Türkiye içinde 61 milyon kişi yurtiçi seyahate çıkarken 2013 yılında 68 milyon kişi yurtiçi seyahat yapmış ve 18,5 milyar lira harcama yapmış. Şu anda yılda 8 milyon kişi yurtdışına seyahat ediyor. Daha çok insanın dünyayı tanımasını sağladık.

"İnternet rakamlarına bakıp hizaya gelsinler"

İnternet altyapısını geliştirerek özgürlük ortamının oluşmasını sağladık. 2002’de internet abone sayısı 22 bindi. Şu anda 35 milyon. Yok twitter’dı yok facebook’tu bu konuda iktidarımızı lekelemek isteyenler önce bu rakama baksınlar da hizaya gelsinler. Nerden nereye…
 
Türkiye’de diktatör bir yapı oluştuğunu iddia edenlerin arkasında nelerin yattığını anlama bakımından bu rakamları veriyorum. Türkiye’de basın özgürlüğü yok diyenler bir zahmet her gün yayınlanan ulusal gazeteleri önlerine alıp sadece manşetlere baksınlar. Mesela pazar günü çıkan gazetelerin manşetlerine bir baksınlar.

Danıştay törenindeki nezaketsizliğe bizim tepkimizin oralarda nasıl yer aldığına bir baksınlar. Bizi eleştirenlerin adeta küçük dillerini yutacaklarını göreceksiniz.

Edep dışı tahkir...

Hiçbir ülkede manşetler üzerinden hükümetlerin bu kadar edep dışı tahkir edildiğine şahit olmazsınız. Bir örgüt basın özgürlüğü raporu hazırlamış. Bu örgütün raporlarında İsrail basın özgürlüğünde dünyanın en özgür ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Sevsinler sizi.

Türkiye basın özgürlüğünde bu örgütün raporlarına göre 1980’lerde bugüne nazaran daha özgür bir ülkeymiş. İsim vermiyorum Türkiye öyle ülkelerin altında gösteriliyor ki listeyi görseniz kahkahadan birbirinizi kırar geçirirsiniz. 40 gazetenin önemli bir bölümü devlete ve hükümete sistematik olarak hakaret edecek, sonra da siz Türkiye’yi özgür olmayan ülke sayacaksınız. Buradaki manşetlerden tek bir tanesi bizden daha özgür kabul edilen ülkelerde atılsın bakalım. O gazete ve gazetecilerin başına ne geliyor. ABD’de Helen Thomas’ın işinden çıkarılmasını Beyaz Saray’a girişinin yasaklanmasını kimse konuşmuyor.

Gazeteci değil terör hükümlüsü

44 gazetecinin hapishanede olduğunu söylüyorlar. Benden bunu dinle ey örgüt… Çünkü sen de bir örgütsün. Bu 44 kişiden 19’u tahliye oldu. 6 kişinin yargılanması devam ediyor. 1 kişinin kayıtlarda ismi bile yok. 18 kişi yargılandı ve haklarında hüküm verildi. CHP Genel Başkanı başta olmak üzere içeride ve dışarıda istismar edilen bu 18 kişi tehlikeli maddeleri bulundurmak, kişiyi hürriyetinden mahrum etmek, silahla kasten yaralamak, terör örgütüne eleman kazandırmak, polis memuru öldürmek, helikoptere bombalı saldırıda bulunmak, resmi evrakta sahtecilik, banka soymak gibi suçlardan hüküm aldı.


Twitter vergi kaçakçısı

Twitter’ın yaptığı vergi kaçakçılığı. Dünyada en büyük cezaları vergi kaçakçıları olur. Mahkeme kararlarına uymuyor. Sen nasıl olur da burada istediğin gibi cirit atarsın. Burada yapılan hakaretlere tazminat davası açarsanız basını baskı altına alıyor diye propaganda yapıyorlar. Başka ülkede olduğunda demokrasi, bizde olduğunda baskı oluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS