"Çin ile ilişkilerimize stratejik bakıyoruz"

"Çin ile ilişkilerimize stratejik bakıyoruz"

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Jinping ile birlikte Büyük Halk Salonu'nda gerçekleştirilen heyetler arası görüşmeye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ziyaret, aramızdaki karşılıklı güven ve anlayışın güçlenmesine, halklarımız arasındaki dostluğun pekişmesine hizmet edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetler arası görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı konuşmasına, "Üç yıl sonra Pekin'i ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Buraya gelişimizden itibaren şahsıma ve tüm heyetime gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı tekrar teşekkür ediyorum" sözleri ile başladı.


Çin'den PKK açıklaması!


TBMM Şafak Pavey Başkanlığında olağanüstü toplandı


PKK'dan Ceylanpınar'da şehit edilen polislerle ilgili açıklama


Demirtaş: 'Açık çağrı yapıyorum derhal silahlar susmalı'


İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 45. yıl dönümünde olduğunu, 2010 yılında atılan adımlarla stratejik iş birliği safhasına gelindiğini ve bu safhanın da uygulama döneminde olunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dolayısıyla biz Çin ile ilişkilerimize stratejik açıdan bakıyoruz. Bu ziyaret, aramızdaki karşılıklı güven ve anlayışın güçlenmesine, halklarımız arasındaki dostluğun pekişmesine hizmet edecektir. Sizlerin de hassas olduğu belli konularda duyarlı ve iş birliği içinde hareket etmeye bugüne kadar özen gösterdik ve gösteriyoruz" dedi.


İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR


Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Jinping de ülkelerini üç kez ziyaret ettiğini hatırlatarak bu ziyaretlerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk-Çin ilişkilerine verdiği önemi gösterdiğini belirtti. Başkan Jinping konuşmasında Türk-Çin ilişkilerinin yönünü belirlemeyi, içeriğinin genişletmeyi ve zenginleştirmeyi temenni ettiğini söyledi.


Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Barzani ile görüştü


Davutoğlu'ndan 'koalisyon' talimatı


HDP'den sert açıklama: 'Gelin cesaretiniz varsa...'


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Jinping'in katıldığı heyetler arası görüşmelerinden sonra iki ülke arasında anlaşma ve mutabakatların imzalandığı törene geçildi. Heyetler arası görüşme ve imza töreninde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin de hazır bulundu.


UYGUR TÜRKLERİ MESELESİ


Çin'e iki günlük resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, mevkidaşı Xi Jinping'le yaptığı görüşmede Uygur meselesinin gündeme geldiği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Recep Tayyip Erdoğan, Uygurlar hakkında Türkiye'de verdiği mesajları söz konusu görüşmede de tekrarladı. Görüşmede Çin'in toprak bütünlüğü ve egemenliğinin desteklendiği mesajını da veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin sınırları içinde ya da dışında, Çin'in toprak bütünlüğüne karşı bir kriminal terör eylemini Türkiye'nin kabullenmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Görüşmede ayrıca, "Doğu Türkistan İslami Hareketi" adlı örgüt de gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin söz konusu oluşumu uzun zamandır terör örgütü olarak kabul ettiğini belirtti. Çin tarafı ise, buna mukabil Türkiye'nin IŞİD ve PKK'ya karşı mücadelesini desteklediğini ifade etti. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS