Galatasaray Lisesi önünde polis müdahalesi

Galatasaray Lisesi önünde polis müdahalesi
DHA

TİKKO örgütünün kurucusu İbrahim Kaypakkaya'nın 41. ölüm yıldönümü için Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir gruptan polise taş şişe ve yumurta atılınca müdahale oldu. Polis olaylar sırasında 25 kişiyi gözaltına aldı.

Halkların Demokratik Partisi, 18 Mayıs 1973'da hayatını kaybeden İbrahim Kaypakkaya'yı anmak için Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Partizan üyesi bir grup da, diğer gruba katılmak istedi. Grubun önü İstiklal Caddesi üzerinde polis tarafından kesildi.

Grupla polis arasında arbede yaşandı. 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiyi polisten kurtarmak isteyen gruplarla polisler arasında tekrar arbede yaşandı.

Gruptan bazıları polise taş ve şişe atmaya başlayınca polis gaz bombası ve boyalı mermiyle gruba  müdahale etti. Grubun dağılmasından sonra geri dönen polis bu kez Galatasaray Lİsesi önüdeki gruplara TOMA ile su sıkarak müdahale etti.

Müdahale sonrası eylemciler ara sokaklara kaçtı.  Olaylar sırasında 25 kişi gözlatına alındı. Yaklaşık iki saat süren müdahalenin ardından İstiklal Caddesi'nde durum normale döndü.

Fenalaşan kadın hastaneye kaldırıldı

Olaylar sırasında çevrede bulunan vatandaşlarında gazdan etkilendiği ve caddede kaçıştığı görüldü. İstiklal Caddesi'nde müdahale edilen gruptan bir kadın fenalık geçirdi. Kadın olay yerine gelen anbulansla hastaneye kaldırıldı.

Kilise bahçesinde gözaltı

Olayların ardından bir kişinin İstiklal Caddesi üzerindeki Saint Antuan Kilisesi avlusunda sivil polisler tarafından gözaltına alındı. Arkadan kelepçelenerek polislerce kolları ve bacaklarından kaldırılarak karga tulumba cadde üzerinde götürülen kişi 'Kolum kırılıyor, işkenceciler' diye bağırdı. Çevredeki vatandaşlar  da polise tepki gösterdi.

"Danışmandan tekme, Başbakandan yumruk, Polisten jop" yazılı pankart açıp TOMA'nın önünde oturan bir eylemci kadın da yanına gelen sivil polisler tarafından gözaltına alındı.

"Gezmeye geldim, gaz yemeye değil"

Aynı zamanda Brezilya vatandaşı olduğunu belirten bir kişi ise ise "Ben buraya gezmeye geldim, gaz yemeye değil" diyerek polislere tepki gösterdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS