HDP'li Önder'den Başbakan'a yanıt: Suç duyurusunda bulunsun

HDP'li Önder'den Başbakan'a yanıt: Suç duyurusunda bulunsun

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kobani olayları ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yanıt veren Önder, "Eğer Kobani olayları nedeni ile bizi, HDP'yi suçluyorsa başbakan ve başbakan koltuğunda oturduğu için bizim hakkımızda suç duyurunda bulunmalı" dedi.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Önder, Kobani olayları hakkında Başbakan Davutoğlu'nun söylemlerine cevap vererek "Eğer Kobani olayları nedeni ile bizi, HDP'yi suçluyorsa başbakan ve başbakan koltuğunda oturduğu için bizim hakkımızda suç duyurunda bulunmalı. Hatta bu duyurusunu Cumhuriyet Yargıtay Başsavcılığına da götürmeli. Parti kapatmaya kadar taşıyabilir. Eğer bunu yapmıyorlarsa bizi suçlamıyorlardır. Ya suçlayacaksınız bunu yapacaksınız ya da suçlamayacaksınız" ifadelerini kullandı.


"Linç etmelerine izin vermeyeceğiz"


Hükümetin HDP'yi paralel yapı ile ilişkilendirdiğini savunan Önder, "Paralel örgüt eğer bir suç örgütüyse bizim de bunlar ile ilişkili olduğumuzu düşünüyorsanız yine suç duyurusunda bulunmanız lazım" diye konuştu.


Davutoğlu: Dökülecek her kandan Demirtaş sorumludur


HDP'li Önder, açıklamalarında ayrıca "Selahattin Demirtaş'ı linç etmelerine izin vermeyeceğiz" dedi.


Ogün Samast korktuğu için bugünü kadar ifade vermemiş


"Bir santim bile geri adım atmayız"


Kamu düzeni konusunda hükümet ile yaşanan anlaşmazlığa değinen Sırrı Süreyya Önder, "Hükümet sadece vatandaşlar evinde otursun, hiçbir şey yapmasın, bizi eleştirmesin istiyor. Ancak biz buna karşıyız. İnsanlar demokratik hakkını kullanabilir. Bir santim bile biz bu konuda geri adım atmayız. Anlaşmazlık bundan kaynaklanıyor" şeklinde konuştu.


Demirtaş, Osmanlıca için sert konuştu


Hükümeti izleme kurulu ve sekreterya konularında adım atmaya çağıran ve bunların hayata geçirilmesini talep ettiklerini dile getiren Önder, geri çekilme süreci ile ilgili olarak ise, "Hükümet geri çekilme istiyor. Eğer geri çekilmeyi talep ediyorsanız bu insanlar nasıl geri çekilecek? Yasal düzenlemelerini yapmadınız" diye konuştu.


TMMOB: 3. havalimanında uçuş güvenliği yok


İnek sattıran HES davasında Danıştay'dan iyi haber


"Genel af şart"


Hükümet ile HDP arasındaki görüşmelerde genel affın da gündemde olduğunu belirten Sırrı Süreyya Önder, "Geri çekilme için genel af şart. Genel af ile de sınırlı kalmayacak bir dizi demokratikleşme paketine ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.


Bu tank ve toplar Mersin'i karıştırdı!


Sokaklardan akıl almaz görüntüler!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS