İşçiler Soma Holding madenlerine vardiyaya çağrıldı

İşçiler Soma Holding madenlerine vardiyaya çağrıldı
DHA

Soma'daki katliam gibi maden kazasının ardından kentteki temel kaygı ve korkulardan biri ocaklarda ne zaman işbaşı yapılacağı. Bölgedeki ocaklarda çalışan işçiler başlangıçta 1 Haziran'a kadar izinli sayılmış daha sonra da Başbakan Erdoğan tarafından önlemler alınmadan işçilerin madene girmesine izin vermeyeceği açıklanmıştı. Ancak işçiler dün cep telefonlarına gelen bir mesajla vardiyaya çağrıldılar. Bu gelişme üzerine CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, tepkili madencilerle görüştü. Özel, verilen sözlere rağmen, facianın meydana geldiği maden ocağının da bağlı bulunduğu holding bünyesindeki diğer 2 maden ocağına madencilerin mesaj yoluyla işe çağrıldığını açıkladı. Bir açıklamada Soma İçin Adalet Komitesi'nden geldi. Komite, güvenlik önlemleri alınmadan işçilerin çalışmaya zorlanmasının insanlık suçu olduğunu vurguladı.

Özel, "Dayıbaşılar, ’Gelen gelir gelmeyen kendi bilir, gelmeyenin ücretini ödemeyeceğiz’ diye işçilerin cep telefonuna mesajlar gönderiyor" dedi. İşçiler de cep telefonlarına gelen mesajı gösterip açıklama beklediklerini belirtti.

Soma’da facianın yaşandığı maden ocağının da bağlı bulunduğu Soma Holding bünyesindeki Ata Bacası ve Işıklar maden ocaklarında çalışan işçilerin sessiz eylemi, geçen cuma günü, hükümet adına yapılan açıklamanın ardından son bulmuştu. Ancak bugün saat 12.30 sıralarında CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile bir grup maden işçisi, Kaymakamlık önünde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Maden faciasından sonra Başbakan’ın işçilere verdiği sözlerden en önemlisinin ihlal edildiğini savunan Özgür Özel, şunları söyledi:

"Sözlerin birincisi, istemeyen hiç kimsenin madene inmeye zorlanmayacağıydı. Hatta 1 Haziran’a kadar herkes izinli sayılacaktı. Başbakan’ın ifadesine göre güvenlik önlemleri alınıncaya kadar kimse inmeyecekti madene, bunun 2- 3 ayı bulabileceğini söyledi. İlk söz kimsenin madene inmeye zorlanamayacağıydı. Bağımsız otoriteler madene girişte sorun olmayacağını, güvenli olduğunu söyledikten sonra madene girilmeli. Ancak dün (cumartesi) akşam saatlerinde ’dayıbaşılar’ işçilere ’kendinizi iyi hissederseniz madene gelecekseniz’ dedi. Arkadaşlar maden işçisinin kendini iyi hissetmesi başka bir şey. O 301 can da kendini iyi hissediyordu. Ama ne oldu? O maden ocağı Türkiye’nin en güvenli maden ocağı sayılıyordu, Ata Bacası ve Işıklar maden ocaklarının daha güvensiz olduğu söyleniyordu. Dayıbaşılar, ’Gelen gelir gelmeyen kendi bilir, gelmeyenin ücretini ödemeyeceğiz’ diyor. Cep telefonuna mesajlar gönderiliyor. Önce olmadığı iddia edilen, sonra usta başı denilen, ekip başı olarak ve dayıbaşı olarak nitelendirilen kişiden gönderilen mesajlar burada, yarın işbaşı yapmaları isteniyor."

Başbakan Erdoğan’a seslendi

CHP Milletvekili Özgür Özel, işçilere söz veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslendiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi buradan Başbakan ve bakanlara sesleniyoruz; Söz vermiştiniz. Gelsin biri söylesin. Bu insanlara bir cevap versinler, bu ne demek oluyor? Arkadaşları dağıtıyorlar, daha birinci prensip ertesi gün ihlal ediliyor. Biz işçilerin yanında oturduk. Kimseye eylemi bitirin bitirmeyin demedik. Gelinen noktada, beni madencilerin eşleri aileleri arıyor, bugün burada bunu konuşacağız. Sayın Bakanla, sayın Kaymakamla temas edelim, onlardan bir söz alalım. Eğer o söz madene inmeyenin de işinden olmayacağı yönünde ise sorun yok. Ya da madenin kapanmaması için nöbetçiler bırakılacaksa onu da konuşabiliriz ama bu gönderilen mesajlarla ilgili Kaymakamla görüşeceğim."

Işıklar Maden Ocağı’nda çalışan 28 yaşındaki Ferdi Özmen de cep telefonuna gelen mesajı gösterdi. Mesajda, ’26.05.2014 Pazar günü akşamı işbaşı yapılacaktır’ notu bulunduğu görüldü. İşçiler net bir yanıt gelinceye kadar Kaymakamlık hizmet binası önünde bekleyeceklerini söyledi.

Soma İçin Adalet Komitesi'nden çağrı

Çağdaş Hukukçular Derneği'nin katliam gibi kazanın ardından kurduğu Soma İçin Adalet Komitesi de kendilerine çok sayıda işçinin başvurduğunu belirterek, konuya ilişkin bir açıklama ile uyarıda bulundu. Güvenlik önlemleri alınmadan işçilerin çalışmaya zorlanmasının insanlık suçu olduğu vurgulanan açıklamada, Soma'da temel gündemin işçilerin ne zaman işbaşı yapacağı olduğu, bu konuda büyük bir kaygı, korku ve öfke biriktiğine işaret edildi. İşçilere 1 Haziran'dan önce çalışmanın başlamayacağının bildirildiği hatırlatılan açıklamada, işçilerin dünden itibaren telefonla aranmaya başladığı yarın işbaşı yapmalarının istendiği bilgisinin, oluşturdukları kriz masasına ulaştırıldığı ifade edildi. Yasaya göre işçilerin ölümcül kaza riski ortadan kaldırılıncaya kadar işçilerin işten kaçınma hakkı olduğu hatırlatılan açıklamada, bu haklarını kullanmalarının işten atılmalarına yol açmayacağı, işverenlerin de bu süre içinde ücretlerini ödemek zorunda olduğu anımsatıldı. Bakanlığa 16 Mayıs'ta diğer ocakların denetlenmesi için başvuru yaptıklarını, aradan geçen sürede bir yanıt alamadıklarını belirten Soma İçin Adalet Komitesi yetkilileri, yarın denetim için başvurularını yineleyeceklerini dile getirdi.

Açıklamada, Soma İçin Adalet Komitesi olarak güvenlik önlemleri alınmadan çalışmaya zorlanan ve kendilerine başvuruda bulunan bütün işçilere hukuki yardımda bulunacakları belirtilerek, şu iletişim adresleri paylaşıldı:

Kriz masası telefon: 0 539 202 75 82
somaicinadalet@gmail.com
https://twitter.com/somaicinadalet
https://www.facebook.com/somaicinadalet

Madenin İşleme Müdürü: "Maden yollarının kapanmaması için"

Soma'daki maden faciasının meydana geldiği ocağın işletmesini yürüten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'nin başka bir ocağında görev yapan işletme müdürü Haluk Evinç, Eynez'deki faciadan bu yana çalışma yapılmayan diğer ocaklarda maden yollarının kapanacağı gerekçesiyle işçilerden iş başı yapmalarını istedi.

Eynez'deki ocakta meydana gelen faciadan sonra aynı işletmenin farklı iki ocağında çalışan ve olay tarihinden bu yana madene inmeyen işçiler Cengiz Topel Meydanında toplu halde bekleyişlerini sürdürürken, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Işıklar İşletme Müdürü Haluk Evinç meydana gelerek işçilerle konuştu.

Atabacası ve Işıklar ocaklarında çalışmaların durması nedeniyle kömür yollarının kapanmak üzere olduğunu savunan Evinç, "bu durumda çalışamam" diyenlere saygılarının bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Madenci arkadaşlar bilirler maden yolları kapanmak üzere, bu yolların temizlenip taramalarının yapılması gerekiyor. Ben iyiyim, çalışabilirim diyen arkadaşlara ihtiyacımız var. Gördüğüm bütün arkadaşlara anlatıyorum, sonuçta bu ocaklar bizimdir. Çalışma Bakanlığından iş müfettişleri, kim gelirse gelsin baksın. Düzenleme yapılacaksa yapalım, bu ocakları çalıştıracağız. Bu ocakları ayakta tutmamız lazım."

Evinç, daha sonra işçilerin yanından ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS