İzmir'den sonra İstanbul'da da cemevi kararı

İzmir'den sonra İstanbul'da da cemevi kararı

Konak Belediye Meclisi'nin cemevlerini ibadethane olarak kabul etmesinin ardından bu yönde bir karar da Avcılar Belediyesi'nden geldi. Avcılar Belediyesi'nin son meclis toplantısında cemevleri gündeme alındı.

Avcılar Belediyesi'nin son toplantısında 21 CHP'li üyeden toplantıya gelen 20 üye, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilerek belediye hizmetlerinden yararlandırılması konusunun gündeme alınması için önerge verdi. Belediye Başkanı CHP'li Handan Toprak Benli'nin yönettiği toplantıda CHP'li üyelerin verdiği önergede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2 Aralık 2014 tarihli kararı 5 bin 393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14/b ve 15'inci maddesinin 5'inci fıkrasının son cümlesi uyarınca cemevlerinin ibaret yeri sayılması ve diğer ibadet yerlerine tanınan haklardan ayrımcılık yapılmadan yararlandırılması gerektiği savunuldu. Önergede, "Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi hususunu CHP Grubu olarak gündemimize alınmasını talep ediyoruz" denildi.


Cemevlerine ibadethane statüsü verdiler!

Avcılar Belediyesi'ndeki AK Parti'li 16 meclis üyesinden toplantıya gelen 13'ü buna itiraz etti. AK Partili meclis üyeleri yapımı süren Merkez Camii için 25 milyon TL harcandığı halde Avcılar Belediyesi'nin hiçbir katkıda bulunmadığını, cemevlerinin ibadethane kabul edilmesi kararın yerel yönetime değil TBMM vermesi gerektiğini savundu.

Önergeye ilk imzayı atan CHP'li Meclis üyesi Celal Fırat, hükümetin Cemevleri konusunda 12 yıldan bu yana Aleviler'i oyaladığını hiçbir ilerleme kaydedilmediğini ifade ederken, "Bizlere siz de camiye gidin diyorlar. Bu yanlış ve zorlamadır" dedi.

Bu konuda verilen önerge oylanarak gündeme alınırken gelecek toplantıya kadar hazırlanacak rapor hazırlanması ve bu konunun ele alınması kararlaştırıldı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS