Kaçak etler lüks restorana!

Kaçak etler lüks restorana!

Mersin’de gümrüklerdeki kaçak et operasyonunda son 3 yılda elde edilen kaçak kırmızı etin 20 katı et ele geçirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli Türkiye’ye giren kaçak etlerin lüks restoranlarda dahi kullanıldığını söyledi.

Hürriyet'in haberine höre Mersin’de gümrüklü antrepolara düzenelen operasyon kırmızı ette akıllara durgunluk veren bir yöntemle kaçakçılık yapıldığını ortaya çıkardı. Dahası kaçak etin lüks restoranlara kadar girdiği de belirlendi. Olay şu şekilde gelişti: Kaçak kırmızı et bir firma tarafından Paraguay’dan Türkiye’ye sokuldu.

Bu et resmi belgelerde Türkiye’den transit geçişle Irak ve Suriye’ye geçecekti. Ancak firma 1044 ton etin tamamına yakınını Türkiye’de pazara sürdü. Kalan çok küçük miktardaki kırmızı eti 1044 tona tamamlamak için kaçakçılar piyasadan tavuk ayağı, tavuk kıyması ve benzeri sakatatı depolara stokladı. Amaç 1044 ton kırmızı ete karşılık bu ürünleri yurtdışına çıkarmaktı.

 
Böylece piyasaya sürülen kırmızı kaçak et yurtdışına çıkarılmış gibi gösterilecekti. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Depoları basan gümrük muhafaza ekipleri depolarda kırmızı et yerine beyat et ve sakatatı buldu. Piyasaya sürülen ve yaklaşık 40 milyon TL değerinde olduğu belirlenen etlerin Paraguay ve birkaç Güney Amerika ülkesinden geldiği, lüks sınıfındaki bu etlerin yaklaşık piyasa fiyatı olan 50 TL yerine 20 TL’den lüks restoranlara bile satıldığı ifade edildi.

Tavuk kırpıntısı

Yapılan operasyon kapsamında 5’i Suriyeli toplam 11 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bu kişilerin ilk ifadelerinden sonra adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığını açıkladı.

Operasyon sonrasında Mersin’de açıklamalar yapan Canikli, etlerin resmiyette çıkışının Cilvegözü Sınır Kapısı olarak görüldüğünü dile getirdi. Etlerin, Türkiye’de antrepolara konulduğunun altını çizen Canikli, “Daha sonra gümrük vergisi yüksek olan bu mal içeriye satılıyor ve çok ciddi anlamda rant elde ediliyor. Onun karşılığında bir şeyin çıkartılması gerekiyor. İktisadi değeri olmayan tavuk kırpıntısı ya da bozulmuş tavuk ürünleri dışarı çıkarılıyor. Zaten bu depoda da çıkartılmak amacıyla bin tona yakın kırpıntı tavuk ve iktisadi kıymeti olmadığını düşündüğümüz tavuk kıyması gibi gözüken mallar da bulundu. Talimatımızdan sonra bu çıkarma işlemini yapamadılar ve kayıtlar şişti” diye konuştu.

Bu operasyon bir ‘çökertme’ oldu

Firmanın yakalanan etle beraber yılbaşından bu yana 2450 ton eti transit çerçevesinde getirdiğine vurgu yapan Bakan Canikli, “Yakalanan 1040 ton et dışındakilerin resmi olarak yurtdışına çıkarıldığı görülüyor. Etler Cilvegözü sınır kapısından ülke dışına gönderilmiş. Tüm sistemi yoğun şekilde incelemeye başladık. Bu operasyon çok önemli bir ‘çökertme’ operasyonu. İçeride ve dışarıda bu işin içinde olanları yakalayacağız.”

80 milyon lira ceza

Bakan Canikli şunları söyledi: “Ele geçirilen etlerin değeri 40 milyon lirayı buluyor. Kaçak olarak Türkiye’ye giren etlerin çok kaliteli olduğunu ve lüks restoranlarda dahi kullanıldığını söylediler.”
Bu operasyon sonrası yaklaşık 80 milyon liralık ceza kesileceğinin bilgisini veren Canikli, “Malı getiren firma, antrepo ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri de bu işten sorumlu tutulacak. Ancak asıl muhatabımız eti getiren firma. Yapılan operasyon elde edilen et Son 3 yıl ortalamasının 20 katı civarında” dedi. Antrepolardan birinin Mega Group’a ait olduğu öğrenildi. 4 depoda daha aramanın sürdüğü, bu depolardan birinin ise Aglyty Antrepoları olduğu öğrenildi.

20 liraya pirzola

Ülkeye birçok yoldan kaçak et girdiğini ifade eden bir sektör temsilcisi de Hürriyet’e konuştu. Yakalanan etlerin piyasada ‘değerli et’ olarak nitelendirildiğini söyleyen sektör temsilcisi şunları söyledi: “Bu etler aklınıza gelebilecek her yerde satılıyor. Kıymalık ya da değersiz bir et gelmiyor Antrikot ve bonfile geliyor. Bugün bonfile etin fiyatı Türkiye’de 50 lira iken bunlar 20 liradan piyasaya sürüyor. Lokantalardan et restoranlarına, otellerden tatil köylerine kadar her noktaya bu etler ulaşıyor.” 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS