Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağıran savcının itirazına ret

Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağıran savcının itirazına ret
DHA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağıran İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, HSYK tarafından geçici yetkilendirme ile Edirne Adalet Sarayı'nda görevlendirilmişti. HSYK, Savcı Demir'in yeniden inceleme talebini oy çokluğu ile reddetti.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağırmıştı.

Daha sonra Kılıçdaroğlu'nu sehven ifadeye çağırdığını açıklayan Savcı Demir, HSYK tarafından geçici yetkilendirme ile Edirne Adalet Sarayı'nda görevlendirilmişti.

Yeniden inceleme istemişti

Savcı Mehmet Demir, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi'ne itiraz ederek, yaptığı işlemin 'sehven' olduğunu, bu işlemi görevi gereği yaptığını, ayrıca yaptığı işlemin yaptırımının da bu olmadığını belirterek 'geçici yetki'nin kaldırılmasını istemişti.

HSYK, Savcı Demir'in yeniden inceleme talebini oy çokluğu ile reddetti.

Üyelerden Dr. Teoman Gökçe, Savcı Demir lehine oy kullanırken, başkan ve 5 üye aleyhine oy kullandı.

Göreve başladı

Ret kararının bir örneğini geçtiğimiz Cuma günü alan Savcı Demir, bugün Edirne Adalet Sarayı'na giderek işbaşı yaptı.

Demir, bugün saat 13.30 sıralarında özel otçomobiliyle adliye binasına geldi. Binaya girişinde adliye personeli ve avukatlarla karşılaşan Demir hepsinin elini sıktı.

Daha sonra Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Yiğitbilek'in makam odasına çıkan Savcı Demir bir süre burada dinlendi. Başsavcı Yiğitbilek'le, Ankara'dan misafirleri olması nedeniyle görüşmeyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, makam odasına geçti. Savcı Demir, burada kabul ettiği gazetecilere şöyle dedi:

"Milletimizin emrindeyiz, vatanın her karış toprağı bizim kutsaldır. Edirne'de görev yapmak da, eğer sürenler başka türlü düşünüyorlarsa bile bizim için bir şereftir. Size sadece bir şey söyleyeceğim. Büyük şair değerli hemşehrim Necip Fazıl Kısakürek'in iki mısrasını söylemek istiyorum; Sakarya sƒf çocuğu, mƒsum Anadolu'nun, Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun!"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS