Mahkeme Kısırkaya Hayvan Barınağı projesini iptal etti

Mahkeme Kısırkaya Hayvan Barınağı projesini iptal etti

Hayvan hakları koruyucularının karşı çıktığı ve kampanyalar yürüttüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin inşa ettiği Kısırkaya Hayvan Barınağı'yla ilgili İstanbul 6. İdare Mahkemesi iptal kararı verdi.

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı davada mahkeme, hayvan barınağının "kısmen mera, kısmen korunacak kumsal ve sahil" içerisinde kaldığı, imar planı onaylanmadan inşa edildiği, izin alınmadan yapıldığı ve mevzuata aykırı olduğu hükmüne vardı.

Hayvanların zarar göreceği gerekçesi ile yargıya taşınmıştı

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD), Sarıyer sahiline inşa edilen ve hayvan hakları savunucuları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni karşı karşıya getiren Kısırkaya Hayvan Barınağını kriterlere uygun olmadığı, ulaşımının zor olduğu ve hayvanların zarar göreceği gerekçesiyle yargıya taşımıştı. Mahkeme, barınağın inşaatının durdurulması için başvuru yapan HAGİD'i haklı bularak, 30 gün içinde temyize başvurma hakkı bulunan İBB'nin dava masraflarını ödemesine de hükmetti.

“Mevzuat hükümlerine açıkça aykırı"

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu'nun da sonradan müdahil olduğu davada, mahkeme, hayvan barınağı inşaatının, imar planında "kısmen mera, kısmen korunacak kumsal ve sahil" lejantında kaldığını belirtti. Projenin imar planı olmadan uygulandığının belirtildiği kararda, 700 dönümlük arazi ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “I.ve II. derece doğal SİT alanında kalan ve ilgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izin alınmadan yapılmış olması yönü ile söz konusu inşai faaliyetin yukarıda anılan mevzuat hükümlerine aykırı olduğu açıktır."

“Hayvan toplama işlemi durdurulmalı"

Mahkeme kararlarının uygulanması konusunda sıkıntı yaşandığını ifade eden Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği'nin avukatı Mustafa Çakı, “Kararın ardından barınağa hayvan toplama işleminin yapılmaması gerekiyor" diye konuştu.

Konuyu takip edeceklerini belirten Çakı, hayvan toplanmaya devam edilmesi halinde görevliler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Çakı, kararın Danıştay tarafından onanması halinde, barınağın kaldırılarak, arazinin eski haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS