Son Dakika

Mardin'de çiftçiler DEDAŞ binasını taşladı

A A

06.06.2014 - 10:50 Son Güncelleme:

Güneydoğu'daki diğer bir gerginlik ise Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi ile çiftçiler arasında. DEDAŞ bazı illerde elektrik borçları nedeniyle çiftçilerin bankalardaki tarımsal destekleme primlerini bloke ettirdi. Mardinli çiftçiler, kurum binasına taşlarla saldırınca ortalık karıştı.

Mardin'de çiftçiler DEDAŞ binasını taşladı

DEDAŞ'ın bankalardaki tarımsal destekleme primlerine elektrik borçları nedeniyle bloke konulmasına tepki gösteren çiftçiler Mardin ve Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde eylem yaptı. Olaylar çıktı.

Mardin'de DEDAŞ il binası önünde toplanan yaklaşık 500 çiftçi adına Mardin Ziraat Odaları İl Kkoordinasyonu adına Mehmet Ali Doğru konuştu. Doğru  bölgede kullanılan kaçak elektriğin, borcunu tam olarak ödeyen çiftçilere mal edilmek istendiğini söyledi.

Çiftçiler daha sonra DEDAŞ yetkilileriyle görüştü. Görüşmenin ardından kalabalık dağılmadı.
Bazı çiftçiler DEDAŞ binasına taş atınca gerginlik tırmandı. Polis gaz bombası ile müdahale edip çiftçileri dağıttı.

Başka bir grup ise Mardin-Diyarbakır karayolunu taşlarla trafiğe kapattı. Yol bir süre sonra ulaşıma açıldı.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi'nde ise çiftçiler, Diyarbakır-Batman karayolunu traktörlerle kaparak oturma eylemi yaptı.

Karayolunun kapanması nedeniyle yolun her iki tarafında uzun araç kuyrukları oluştu. Yaklaşık 2 saat eylemlerini sürdüren çiftçiler DEDAŞ'a tepki gösterip, daha sonra eylemlerini sonlandırdı.

Öte yandan, Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi aralarında Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin gibi büyükşehirlerin de bulunduğu 109 belediyenin, 130 milyon lirayı aşan borcu bulunduğunu, belediyelerin borçlarını ödememeleri halinde elektriklerinin kesileceğini duyurdu.