Mehmet Ali Şahin: "Hızla bölünmeye doğru gidiyor"

Mehmet Ali Şahin: "Hızla bölünmeye doğru gidiyor"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Irak'ta olup bitenlerin Irak'ın bir Şii bölgesi, bir Sünni-Arap bölgesi, bir Kürt bölgesi olmak üzere bölünmeye doğru gittiğini gösteriyor" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ovacık Kalkınma ve Dayanışma Derneği'nin Cumhuriyet Mahallesi'ndeki bir eğlence merkezinde düzenlediği "Gönül Birliği Gecesi'ne katıldı.

"Irak süratle bölünmeye soğru gidiyor"

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Şahin, Musul'da kaçırılan Türk Konsolosluk görevlilerinin sağ salim, kendilerine en ufak bir zarar gelmeden Türkiye'ye gelmelerini edecek bir politika izlediklerini belirterek, "Bunu görüşmeler yoluyla, karşılık temaslar halinde Bağdat yönetimi ile orada temas kurulacak noktalarla temas kurarak vatandaşlarımızı ülkeye getirmek için gayret ediyoruz. Oradaki vatandaşlarımızın hiçbirine zarar gelmeden Türkiye'ye getirileceklerine inanıyorum. Hiç bir endişeye mahal yok. Ama maalesef Irak'ta olup bitenler çerçevesinde görünen o ki; Irak'ın süratle bölünmeye doğru gittiğini gösteriyor. Sanıyorum Irak, bir Şii bölgesi, bir Sünni-Arap bölgesi, bir Kürt bölgesi olmak üzere bölünmeye doğru gidiyor. Türkiye olarak Irak'ın her zaman toprak bütünlüğünü ve birliğini savunmuş olan komşu ve kardeş bir ülkeyiz. Bu gelişmelerden tabii ki rahatsızlık duyuyoruz. Tabi komşu ülkede olup bitenlere müdahale edip onun yönünü değiştirme gibi bir görevimiz yok. Çünkü başka bir ülkenin içinde meydana gelen gelişmelere müdahil olmamız mümkün değil. Ama konu vatandaşlarımızı ilgilendiriyorsa, onlarla ilgili ne yapılması gerekiyorsa yapılıyor" diye konuştu.

"Türkiye'nin kendilerini muhatap almasını istiyor"

Bu noktada olumlu bir sonuç alınmadığı takdirde ne tür plan olduğu yönde bir soruya ise Şahin, şöyle dedi:

"Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bu konu ilgili masasında her türlü ihtimal vardır. Benim kişisel gözlemim pek yakın bir zaman bir iki gün içersinde vatandaşlarımızın sağ salim ülkeye dönecekleri şeklindedir. Bu vatandaşlarımız ve konsolosluk görevlilerimizi ellerinde tutan kişilerin Türkiye'nin kendilerini muhatap almasını istiyor. Türkiye ile doğrudan doğruya temas kurmak istiyorlar. Buradan kaynaklanan bir durumu yaşadığımız kanaatindeyim. Irak'ın biz toprak bütünlüğünü savunuyoruz ve muhatabımız Bağdat yönetimidir. Bunun dışında başkalarını orada meşru bir yönetim olarak tanımamız mümkün değildir."

Bölgemizi rahatsız edecek gelişmeler olacak

Şahin, hem Suriye hem de Irak'ta önümüzdeki günlerde o ülkelerin vatandaşlarını ve bölgemizi son derece rahatsız edecek gelişmeler olacağını ifade ederek, şunları söyledi: "Bölünmeye kadar gidecek bir takım süreçler yaşanacaktır. O ülkede yaşayan kişileri ve yöneticileri bu konuda ülkelerinin toprak bütünlüğünü koruyacak bir hassasiyet göstermeleri konusunda ancak temennide bulunabilirim."

Yaşanan gelişmeler üzerine Suriye ve Irak'ta yeni bir ülke ortaya çıkmasının söz kosunu olup olmadığı yönünde bir soruyu Mehmet Ali Şahin şöyle yanıtladı: "Böyle bir şeyi temenni etmiyoruz. Ama onu amaçladıkları görülüyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS