Mehmet Ayvalıtaş davası ertelendi

Mehmet Ayvalıtaş davası ertelendi

Sanıkların tutuklama talebini reddeden mahkeme heyetine tepki gösteren Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, "Sizi Allah'a havale ediyorum" dedi. Ağabey Muharrem Ayvalıtaş ise, "Nasıl rahat uyuyorsunuz" diye bağırdı.

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye'de gerçekleşen yürüyüş sırasında 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş'ın bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili görülen davanın 5. duruşması görüldü.

CHP'li vekiller de duruşmayı izledi

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş hazır bulunurken, bir diğer tutuksuz sanık Cengiz Aktaş ise duruşmaya katılmadı.  Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş, olayda yaralanan Seyit Kartal ve babası Mustafa Kartal'ın da hazır bulunduğu duruşmayı CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan, Gülsuyu olaylarında yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik de izledi.
 
"Silivri Kampüsü'nde yapılabilir"

Mahkeme geçtiğimiz celse ara kararında duruşmanın konferans salonunda yapılmasına karar vermişti. Mahkeme başkanı bu celse, yeni bir salon tahsisi konusunda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın red kararı vermekle birlikte duruşmaların Silivri Kampüsü'nde yapılabileceğinin bildirdiğini belirtti. Ayvalıtaş ailesinin avukatlarında Arzu Becerik ise, "Adil yargılanmak istiyorsanız Silivri'ye gidin gibi bir cevap bu. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Bu binada başka yargılama daha büyük salonda yapılmışken bu şekilde bir cevabı kabul edemeyiz" dedi.

Duruşma salonunun kapısı kilitlendi

Tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş'ın bulunduğu sanık koltuğunun etrafında çok sayıda özel güvenlik görevlilerinin sanık ile izleyici bölümü arasında bariyer oluşturduğu davada, izleyiciler ve avukatların salona girişinde yine kargaşa yaşandı. Duruşma salonunun kapısının kitlendiği davada avukatlar dahi duruşmaya girmekte zorlandı. Bazı basın mensupları ise salonda yer olmadığı gerekçesiyle duruşmaya alınmadı.

"Şeridi kapattığımızı araçların görmemesi imkansızdı"

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Fırat Can Görür, "Olay günü 5 -6 bin kişi, mahallede yürüdük otobanın bir kanadını kapattık. Orta şeritten gelen cip sol şeridi kapattığımızı gördü, son anda frene bastı ama arkadan gelen taksi cipe çarptı ve cip Mehmet ile Seyit'e çarptı. Sol şeridi kapattığımızı araçların görmemesi imkansızdı" dedi.

"Arkadan gelen taksi cipe çarpınca..."

Bir diğer tanık Ergün Görür ise olay günü yaklaşık 6 bin kişilik bir grup halinde mahallede eylem yaptıklarını belirterek, "TEM yoluna çıktık ve bir şeridi kapattık. Daha sonra bir grup yolun diğer kısmına geçti . Bu sırada bir jip bu gruba 1 metre kala frene bastı. Arkadan gelen taksi de cipe çarpınca cip Seyit ve Mehmet'in üzerine devrildi" diye konuştu.

Sanık: Can güvenliğim yok, duruşmaya katılmak istemiyorum

Mahkeme başkanı tutuksuz sanık Cengiz Aktaş'ın can güvenliği olmadığı gerekçesiyle duruşmalara katılmak istemediğine dair dilekçe verdiğini tutanağa geçirdi. Bu konuya ilişkin söz alan müşteki avukatlarından Ömer Kavili, "Aylarca mahkemedeki duruşmadan kaçmıştır, devlet tarafından korunmuştur. Gerekirse can güvenliği tertibatı alınsın, yargılamaya katılsın" dedi.

Sanık avukatı: Vatandaş yola çıkıyor, güvenliği devlet tarafından sağlanmıyor

Duruşmada söz alan sanık Demirbaş'ın avukatı ise, "Vatandaş yola çıkıyor hakkı hukuku ve güvenliği devlet tarafından sağlanmıyor. Devlet 'benim protestodan haberim yoktu' diyemez. Bu protestonun yapılacağı kendi kaynaklarıyla ortaya çıkmıştır. Orada yürüyen bir vatandaşın bir suçu yok ki, protesto hakkını kullanıyor. Tüm kusurlu görevini yerine getirmeyen emniyet ve valilik yetkilileridir" diye konuştu.

Duruşma 15 Mart'a ertelendi

Mahkeme heyeti, olayın geçtiği yere ilişkin hız sınırının ne olduğunun Karayolları İstanbul Bölge Müdürlüğü'nden sorulup tespit edilmesi için müzekkere yazılmasına karar verdi. Zorla getirme emrine rağmen hazır edilmeyen tanıkların gelecek celse hazır edilmesine karar veren mahkeme, sanıkların savunmalarının alınmış olması ve kaçma şüphelerinin bulunmamasını gerekçe göstererek tutuklama talebinin reddine hükmetti. Duruşma 15 Mart 2015 tarihi saat 09.30'a ertelendi. Sanıkların tutuklama talebini reddeden mahkeme heyetine tepki gösteren Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, "Sizi Allah'a havale ediyorum" derken, ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş ise, "Nasıl rahat uyuyorsunuz" diye bağırdı.

15 yıla kadar hapis cezası istemi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 2 Haziran gecesi Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'nde düzenlenen eylem sırasında Ayvalıtaş ile 17 yaşındaki kuzeni Seyit Kartal'ın da olduğu bir grup yolu trafiğe kapatmak istedi. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş'ın aracı ile diğer sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş'ın aracı bu yolda giderken önlerindeki araçların durması ile ani fren yaptılar. Demirbaş'ın aracı, önündeki taksici Aktaş'ın aracına çarptı. Bu çarpışmanın etkisiyle her iki araç da yoldaki Ayvalıtaş ile Kartal'a çarptı. Kazada 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş aracın altında kalarak yaşamını yitirdi Seyit Kartal ise yaralandı. Araç sahibi Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında "Taksirle adam öldürme ve yaralama" suçlamasıyla 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS