Mehmet Görmez'den yılbaşı açıklaması

Mehmet Görmez'den yılbaşı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yapımı iki yıl süren Altındağ İlçe Müftülüğü yeni hizmet binasının açılışını Başbakan eski Yardımcısı Ankara Milletvekili Emrullah İşler ile birlikte yaptı. Görmez yılbaşı ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Görmez, "Miladi takvime göre 2014 yılını geride bırakıp yeni bir yıla gireceğiz. Her sene bu mevsimde toplumda bir tartışma yaşanır. Gönül ister ki, her sene bu mevsimler geldiğinde bu tartışmayı yapmak yerine iç içe geçmiş insanlıklarımızı sorgulamaya fırsat veren bir milat olsun her yılbaşı.  Pagan kültürü, tüketim kültürü, haz ve eğlence kültürüyle birleşerek gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana getirmesinin doğru olmadığını söylemeye biz devam ederiz. Bunun Noel ve çam ağacı gölgesinde yapılması, hiçbir dine ve inanca göre doğru olduğunu ortaya koymaz" diye konuştu.Sözlerine iki gün sonra idrak edilecek Mevlid Kandili'ni kutlayarak başlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "İki gün sonra Mevlid Kandili'ni idrak edeceğiz. Bu vesileyle hepinizin kandilini tebrik ediyorum. Efendimiz, 14 asır önce dünyayı teşrifleriyle nasıl ki bütün insanlığı karanlıklardan rahmete kavuşturdu, Mevlid Kandili'nin de yeniden ülkemizi, milletimizi, İslam alemini ve bütün insanlığı rahmete, şefkate, yeniden vicdana, erdeme ve ahlaka kavuşturmasını diliyorum" dedi.Altındağ İlçe Müftülüğü hizmet binasının yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Görmez, mekanların önemli olduğuna ancak önemli olanın hizmetlerin muhtevasının değişmesi gerektiğini vurguladı.


"BİNALARIMIZIN DEĞİŞMESİ KADAR, YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİN MUHTEVASINI DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİR"


Diyanet İşleri Başkanlığı olarak son yıllarda görev tanımlarının değişmesi için çalıştıklarını ifade eden Görmez, şöyle konuştu; "Elbette mekanlarımızın, binalarımızın değişmesi önemlidir. Estetik ve güzel olması aynı zamanda yüce dinimizin de bir emridir. Ancak sadece mekanların, binaların değil mühim olan yaptığımız hizmetlerin muhtevasını değiştirmemiz… Diyanet İşleri Başkanlığı olarak son yıllarda yeniden görev tanımlarımızı değiştirmek için çalışıyoruz. Cami sadece namaz kılma mekanı, imam sadece namaz kıldırma görevlisi değildir. İmam, toplumun dertleriyle ilgilenen, gözyaşlarını dindiren, yetimle, fakirle, sokak çocuklarıyla ilgilenen onlarla dost olan, nerede sıkıntısı olan bir vatandaşımız varsa onun dertleriyle ilgilenen bir din gönüllüsüdür. Bizim yeni tanımımız, atanmış din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsüdür" dedi.


"MÜFTÜLÜKLER, HER TÜRLÜ VATANDAŞIN DERDİNİ ANLATTIĞI MERHAMET OCAĞI OLMALIDIR"


Görmez, "Müftü, sıradan bir bürokrat, sadece imamların amiri, Diyanet'in görevlisi değil, o şehrin dini ve manevi hayatıyla ilgilenen, gençlerle, yaşlılarla, kadınlarla, çocuklarla, ailelerle ve onların her türlü sorunlarıyla ilgilenen, İslam'ın rahmet mesajını her yana ulaştıran insandır. Müftülükler sıradan bir devlet dairesi değildir. Her türlü vatandaşın derdini anlattığı, derdine çare aradığı bir mekan olmalıdır aynı zamanda. Orası bir şefkat yuvası, merhamet ocağı olmalıdır. Yüce dinimiz bize bunu emretmiştir. Türkiye'nin her tarafında arkadaşlarımızla birlikte bu görev tanımlarımızı değiştirmeye çalışıyoruz. Din hizmeti sadece namaz, oruç, hac gibi ibadetlere indirgenemez. Yol üzerindeki insanlara eziyet veren bir şeyi kaldırıp yerine koymayı imanın tarifine yerleştirmiş bir Peygamberin ümmetiyiz. Ben binamızın hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.


"İÇ İÇE GEÇMİŞ İNSANLIKLARIMIZI SORGULAMAYA FIRSAT VEREN BİR MİLAT OLSUN HER YILBAŞI"


Basın mensuplarının program öncesi gündeme ilişkin soruları üzerine Görmez, şu açıklamayı yaptı; "Bugün aynı zamanda bir yılı geride bırakacağız. Miladi takvime göre 2014 yılını geride bırakıp yeni bir yıla gireceğiz. Her sene bu mevsimde toplumda bir tartışma yaşanır. Bu tartışmayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı en küçük bir imada bulunduğunda hutbesinde, vaazında bir cümle sarf ettiğinde o da tartışma konusu olur. Gönül ister ki, her sene bu mevsimler geldiğinde bu tartışmayı yapmak yerine iç içe geçmiş insanlıklarımızı sorgulamaya fırsat veren bir milat olsun her yılbaşı.  Şunu açıkça ifade etmek isterim, Diyanet İşleri Başkanlığı müftüleriyle, imamlarıyla, vaizleriyle şefkatli, dostça tavsiye ve nasihatlerini yapmaya devam eder. O da şudur; Hiç kimse Pagan kültürüyle, tüketim kültürünü; haz ve eğlence kültürüyle birleştirerek çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürünü meydana getirmesinin doğru olduğunu söyleyemez. Bütün bunların da Noel, çam ağacı, kumar, içki, spor toto, loto gibi insanı kendisinden ve rabbinden uzaklaştıran davranışlarla birleştirerek toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşması karşısında, Diyanet İşleri Başkanlığı daima bunun doğru olmadığını şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeyi, dostça uyarısını yapmaya devam eder.


Pagan kültürü, tüketim kültürü, haz ve eğlence kültürüyle birleşerek gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana getirmesinin doğru olmadığını söylemeye biz devam ederiz. Bunun Noel ve çam ağacı gölgesinde yapılması, hiçbir dine ve inanca göre doğru olduğunu ortaya koymaz. Geride bıraktığımız yılın, içinde yaşanan acıların sona ermesini niyaz ediyor, gelecek yılın insanlığa barış ve huzur getirmesini Allah'tan niyaz ediyorum."Açılış programına katılan vatandaşlara Altındağ İlçe Müftülüğü Kur'an-ı Kerim hediye etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS