Sırrı Süreyya Önder: Demirtaş'ı yedirmeyiz

Sırrı Süreyya Önder: Demirtaş'ı yedirmeyiz

Başbakan Davutoğlu'nun Demirtaş ile ilgili açıklamalarına HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den cevap geldi. Önder, ''Yalçın Akdoğan'ın deyimiyle Demirtaş'ı yedirmeyiz'' dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kobani olayları ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarına sert yanıt verdi. Önder, ''Demirtaş üzerinden bir linç kampanyası uygulanıyor. Bu açıklamaların arkasında hepimiz varız. Demirtaş'ın linç edilmesini kabul edemeyiz. Akdoğan'ın deyimiyle Demirtaşı yedirmeyiz'' dedi.


Önder ayrıca,''Müzakare taslağını bir iki gün içinde kamuoyu ile paylaşacağız. İçinde özerklik de var'' diye konuştu.


Demirtaş'a bir destek de HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan geldi. 


HDP: Demirtaş'ın arkasında duracağız


HDP Merkez Yürütme Kurulu, BaşbakanAhmet Davutoğlu'nun ''Sokakta dökülecek her kandan Demirtaş sorumludur'' sözleri ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, "Eş Genel Başkanımıza yönelik bu tür siyasi linç girişimlerini, suçlamaları, saldırıları ve hedef gösterme tutumlarını asla ve hiçbir şekilde kabullenmeyeceğiz. HDP, bütün üyeleri, dostları ve örgütleri ile; Türkiye demokrasi, emek ve barış güçleri bütün kurum ve kuruluşları ile Selahattin Demirtaş'ın arkasında duracaktır" denildi.


"HDP, Demirtaş'ın arkasında duracaktır"


HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Başbakan'ı sağduyuya davet ediyoruz. 'Sokakta dökülecek her kandan Demirtaş sorumludur' ifadesi son derece sorumsuzca sarf edilmiş bir laftır. Eş Genel Başkanımıza yönelik bu tür siyasi linç girişimlerini, suçlamaları, saldırıları ve hedef gösterme tutumlarını asla ve hiçbir şekilde kabullenmeyeceğiz. HDP, bütün üyeleri, dostları ve örgütleri ile; Türkiye demokrasi, emek ve barış güçleri bütün kurum ve kuruluşları ile Selahattin Demirtaş'ın arkasında duracaktır.",


"Yasa çıkarsa da değişmesi için demokratik mücadelemizi yürüteceğiz"


"Elbette ki, Eş Genel Başkanımız'ın da dediği gibi, yeni güvenlik paketine hem Meclis'te karşı çıkacağız, hem sokakta demokratik mitinglerle ve etkinliklerle eleştiri ve itiraz hakkımızı kullanacağız. Yasa çıkarsa da değişmesi için demokratik mücadelemizi yürüteceğiz. Eş Genel Başkanımız'ın sözlerine aynen katılıyoruz. Bu yasa taslağı bizim algımıza göre müzakere sürecini dinamitleme potansiyeline sahiptir. Çünkü yasa daha çıkmadan Yüksekova'da polis 18 yaşındaki bir çocuğu infaz etti. Çıkınca, çok daha rahat hareket edilecektir. Gezi eylemlerinde 8 gencin nasıl vurulduğunu, onbinlerce insana nasıl şiddet kullanıldığını Türkiye halkları unutmadı.


Bunları söylemekle HDP ne molotof kullanmayı teşvik etmiş oluyor, ne de gösterilerde yağma yapılmasını veya şiddet kullanılmasını tasvip ediyor."


"Kamu düzeni copla, gazla, baskıyla sağlanmaz"


"Eş Genel Başkanımız'ın sözlerine aynen katılıyoruz. Kamu düzeni önemlidir, ama kamu düzeni copla, gazla, baskıyla sağlanmaz. Kamu düzeni demokrasiyle kurulur. Kamu düzenini sağlamak özgürlükleri artırmaktan geçer. İnsanlar gösteri meraklısı oldukları için değil, baskılara ve haksızlıklara karşı sokaklara çıkıyor. Onları anlamak ve dinlemek yerine, "infaz ederim, sokağa çıkmaktan menederim diyerek yasa çıkarırsanız, bu ters teper. Dünyanın her yerinde ve tarihte baskı ve haksızlıklar karşısında tanklara, toplara karşı yürüyen kahramanlar oldu."


"Sorumlu bir hükümet olarak bunun hesabını vermelidir"


"6-8 Ekim'de onlarca insanımız hayatını kaybetti. Başbakan, HDP'yi suçlayacağına, ölümlerden sorumlu bir hükümet olarak bunun hesabını vermelidir. Hükümet, Meclis'te bu konuda Araştırma Komisyonu kurulması talebimizi neden reddettiğinin cevabını da açıklamalıdır."


"Çözüm süreci konusunda samimiyseniz müzakerelere geçin ve yasal düzenlemeleri gerçekleştirin"


"Eş Genel Başkanımız Demirtaş, halkın toplantı ve gösteri yapma anayasal hakkının demokratik kullanımından söz ettiğini defalarca vurguladı. Ama Başbakan, demokratik alanı daraltarak bu ülkeyi yönetmek istiyor. Hükümet, hiç kimse toplu gösteri yapmasın, talepte bulunmasın istiyor. Evrensel bir gerçektir, demokratik alanın daraltılması, demokratik hakların gasp edilmesi anlamını taşır ve tepkileri arttırır. Başbakan bu açıklamalarıyla demokratik hakkını kullananlara şiddet uygulayacaklarını ve sorumluluğunu da şimdiden HDP'ye yükleme hazırlığı yaptıklarını itiraf ediyor. Hükümete sesleniyoruz: Çözüm süreci konusunda samimiyseniz, demokratikleşme hamlesini yapın, müzakerelere geçin ve yasal düzenlemeleri gerçekleştirin. Onun dışındaki her tutum, oyalama taktiği olarak algılanacak ve kabul görmeyecektir."


 


Davutoğlu: Bundan sonra akacak her kandan Demirtaş sorumludur


Beşir Atalay'dan Demirtaş'a sert sözler


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS