Soma'ya karşı TOMA

Soma'ya karşı TOMA

Soma'daki maden faciasının ardından Türkiye'nin dört bir yanından tepkiler yükseldi. Türkiye'nin birçok ilinde düzenlenen protesto gösterilerine polisin müdahalesi ise sert oldu.

Artvin’de Soma’daki maden faciasını protesto etmek için Ak Parti İl Binası’na yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Artvin’de Halkevleri öncülüğünde basın açıklaması yapmak isteyen 50 kişilik grup Kızılay İş Hanı önünde toplandı. Grubun Cumhuriyet Caddesi üzerinden, Ak Parti il binasına yürümesine izin vermeyen polis ve protestocular arasında gergin anlar yaşandı. Polis ekipleri, binaya 50 metre uzaklıkta kurdukları barikatı geçmek isteyen protestoculara copla müdahale etti. Biber gazının da kullanıldığı olayın ardından bazı protestocular gözaltına alındı. Bu arada polisin müdahale ettiği göstericilere sivil vatandaşların da vurması dikkat çekti.

Giresun’da yürüyüş

Giresun’da da KESK tarafından düzenlenen yürüyüşle Soma’da hayatını kaybeden madenciler anıldı. Gazi Caddesi’nden Atatürk Meydanı’na yürüyen sendika üyeleri burada hükümet aleyhine sloganlar atarak yaşanan faciayı protesto etti. Gruptakiler yüzlerini kömürle boyadı. Türkiye Gençlik Birliği ve Türkiye Liseliler Birliği Giresun Şubesi üyesi bir grup öğrenci de hayatını kaybeden işçileri anmak için Atatürk meydanında oturma eylemi yaptı.

İzmit'te polis müdahalesi

Soma'daki kömür madeninde meydana gelen son belirlemelere göre 245 maden işçisinin hayatını kaybettiği faciayı protesto etmek için İzmit'te AK Parti il binasına siyah çelenk bırakmak isteyen gruba, polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Soma eylemcilerine aydın'da polis müdahalesi

Aydın'da, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının ardından protesto gösterisi yapmak için toplanan gruba, polis biber gazlı ve TOMA'lı müdahalede bulundu.

Soma'da işçilerin madende ölmesine tepki göstermek isteyen CHP , ÖDP, EMEP, TKP, İP ile bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarına üye bir grup, İstasyon Meydanı'nda toplandı. Ellerinde 'Bir avuç kömür için, bir ömür verenler', 'Dünyanın en onurlu karası', 'Facia değil toplu katliam' ve 'Maden işçileri onurumuzdur' yazılı döviz taşıyan, hükümet alehine slogan atan grup, Adnan Menderes Bulvarı'nda yürümeye başladı. Grubun önünü kesen polis, Abide Meydanı'nda barikat kurdu. Bir süre burada oturan, ardından barikata yüklenen göstericilere, polis biber gazı ve TOMA ile müdahalede bulundu. Ara sokaklara kaçmaya başlayan göstericilerden 10 kişi gözaltına alındı. Atatürk Kent Meydanı'nda toplanan grup, gözaltına alınanların serbest sırakılması için oturma eylemine başladı. Müdahale anında buradan geçen vatandaşlarında biber gazından etkilendiği görüldü.


İzmir'de soma protestosuna toma'lı müdahale

İZMİR'de Soma maden ocağında yaşanan faciayı protesto etmek için işçi, memur sendikaları ile İzmir Barosu'nun düzenlediği yürüyüşe polis, TOMA'yla müdahale etti. Konak'ta polisin kurduğu barikatı kaldırmasını isteyen gruba tazyikli su ve biber gazı sıkıldı.
 
DİSK, KESK, TÜRK-İş ve İzmir Barosu, Soma maden ocağında yaşanan faciayı protesto etmek için 'Katliamın faillerini biliyoruz' yürüyüşü düzenledi. Basmane meydanında başlayan ve Fevzipaşa Bulvarı'nda Konak Meydanı'na kadar süren yürüyüşe işçi ve memurların yanısıra çok sayıda sivil toplum ve gençlik örgütü üyelerinin de katıldığı 2 bine yakın kişi katıldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir'in de aralarında bulunduğu grup 'Hükümet istifa', 'İş kazası değil bu bir katliam', 'Soma'nın hesabını soracağız' sloganları attı.

Konak'a gelen protestocular önceden Büyükşehir Belediyesi ile İZSU binası arasında basın açıklamasıyla, yürüyüşü bitirmeyi planlamasına rağmen 100 metre geride Merkez Bankası önünde polis barikatıyla karşılaştı. Barikatın arkasında TOMA ve çevik kuvvet ekipleri konuşlandı. Yürüyüş düzenleme komitesi barikatların kaldırılmasını ve geçişe izin verilmesini istedi. Ancak, polis buna izin vermedi. Bazı grupların barikata doğru yanlarında getirdikleri kömürleri atması üzerine gerginlik çıktı. Ancak, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kısa süreliğine gerginliği yatıştırdı. Daha sonra Beko, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ile görüşme yaptı. TOMA'ları arkasında polis kalkanlarının altında yapılan görüşme sonrasında Beko, "Emniyet Müdürü, daha önceden aldıkları talimat ve karar nedeniyle barikatı açmayacaklarını söyledi" dedi.

Polisin barikatı açmaması üzerine bir grup barikatları kaldırdı, kolkola girerek polis araçlarının üzerine yürüdü. Bazıları ellerindeki bayraklarla polis araçlarına vurdu. Bunun üzerine polis TOMA'larla müdahale etti. Tazyikli su ve biber gazlı müdahaleye kalabalıktan bazıları taşla karşılık verdi. Ancak, TOMA'lar hareketlenerek kalabalığı Alsancak yönüne doğru yöneltti. Tazyikli su ve biber gazı nedeniyle çok sayıda kişi ıslandı ve zor durumda kaldı. Polisin takibi Kordonboyu ve Kıbrış Şehitleri Caddesi'nde de sürdü. Kordon'da polisin gözaltına aldığı kişilerin bazılarına kafeteryalarda oturan vatandaşlar da müdahale etti. Gençlerin gözaltına alınmamasını isteyen kişiler polis ısrar edince araya girerek gözaltılara engel oldu. TOMA aracının zaman zaman göstericiler yerine kafeteryalara da tazyikli su sıktı. Kafeterya ve publarda oturanlar bu duruma tepki gösterdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS