Taner Yıldız'dan savcılık raporuyla ilgili "sehven" açıklaması

Taner Yıldız'dan savcılık raporuyla ilgili "sehven" açıklaması
AA

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden kazası sonrası 301 işçinin hayatını kaybetmesi ve savcılık raporuna ilişkin, "Sürekli tereddütlü bir durum yaratmaya çalışan bir yapı ile karşı karşıyayız. Bu sayının olup olmadığını biz ispat etmek durumunda olan biz değiliz artık. Kim varsa, 301 işçi kardeşimizin dışında bunu söyleyen iddia eden bize lütfen ispat etsin. Açıklasın, isimlerini, anne babalarını, doğum yerlerini versin. Ben, savcılık raporunda eğer bu geçiyorsa, onun sehven yapıldığı kanısındayım" dedi.

Soma'daki maden kazası sonrası 301 işçinin hayatını kaybetmesi ve sonrasında yaşanan tartışmaları değerlendirmesi istenen Yıldız şöyle konuştu:

"Sürekli tereddütlü bir durum yaratmaya çalışan bir yapı ile karşı karşıyayız. Bu sayının olup olmadığını biz ispat etmek durumunda olan biz değiliz artık. Kim varsa, 301 işçi kardeşimizin dışında bunu söyleyen iddia eden bize lütfen ispat etsin. Açıklasın, isimlerini, anne babalarını, doğum yerlerini versin.

Ben, savcılık raporunda eğer bu geçiyorsa, onun sehven yapıldığı kanısındayım. Bunu açıklamak tabii bana düşmez. Savcılık bu manada açıklama yapacaktır. Ama şu anda bizim elimizde kesinleşmiş elimizdeki rakamlar bunu söylüyor. Bundan bir fazlasını bir şekliyle bize ispat eden varsa, lütfen onu dikkate alalım. Bu konuyu daha fazla uzatmak, çok daha fazla sıkıntı veren bir konu haline gelecektir. Savcılığın bunu sehven yaptığı kanaatindeyim"

"Rödovans sistemi"

Rödovans sistemine ilişkin, Yıldız, Sosyal medyada bir CHP'lin başlattığı son derece yanlış yönlendirdiği bir konu var. Bunun ihalesiz yapıldığına dair. Dün TBMM'de bütün partilere ikişer nüshada ihale ve diğer bilgilere ilişkin bilgileri verdim. O milletvekilinin ben bilerek yalan söyledim. Bundan dolayı da yalnızca AK Partililere değil, aynı zamanda halkımı da yanılttım açıklama yapmasını bekliyorum" açıklamasında bulundu.

"Satışı yapan ve petrolün sahibi Irak'ın kendisidir"

Kuzey Irak petrol sevkiyatına ilişkin Yıldız, "Dün akşam saat 22.00 itibariyle, Kuzey Irak'tan gelen ve Ceyhan'da depolanan ham petrolün 1 milyon varillik kısmının yüklenmesi yapıldı, yola çıktı. Satışı yapan ve petrolün sahibi Irak'ın kendisidir. Bundan sonraki satışları da yine yönetecek olan Irak'ın kendisidir" dedi.

Yıldız, önümüzde haftadan itibaren, madencilik sektörüne ilişkin çalışmaların hız kazanacağını da söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS